Amazon ka blerë kompaninë e automjeteve Zoox - Bota Sot
Amazon ka blerë kompaninë e automjeteve Zoox

Teknologji

Amazon ka blerë kompaninë e automjeteve Zoox

Më: 27 qershor 2020 Në ora: 15:43
Ilustrim

Kompania synon të ndërtojë automjete autonome që njerëzit do të jenë në gjendje t’i porosisin si taksitë, dhe tani do të bëjnë të njëjtën gjë nën drejtimin e Amazon.

Zoox po zhvillonte automjete robotike pa timon, frena dhe pedale të përshpejtuesit, transmeton lajmi.net

Lajmi u raportua për herë të parë të enjten nga The Information para se të njoftohej nga Amazon. Blerja i jep Amazon kontrollit të një ekipi me 1 mijë persona, i cili më parë kishte dizajnuar automjete prototipi për udhëtime në zonat urbane.

Financial Times raportoi se Amazon synon të lejojë që kompania vetë-drejtuese të drejtojë në mënyrë të pavarur. Kjo është e ngjashme me mënyrën sesi Amazon menaxhon faqen e internetit të transmetimit të lojërave Twitch.

Informacioni hipotezonte se teknologjia mund të përdoret në robotë që udhëtojnë në trotuar, diçka për të cilën kompania tashmë po eksperimenton.

Mund të përdoret gjithashtu për të kontrolluar dronët, të cilët mund të ofrojnë pako Amazon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat