Rregullatori financiar britanik: Përgatituni të humbni të gjitha paratë tuaja në kriptovaluta

Teknologji

Rregullatori financiar britanik: Përgatituni të humbni të gjitha paratë tuaja në kriptovaluta

Më: 12 janar 2021 Në ora: 20:37
Foto ilustrim

Rregullatorët financiarë paralajmërojnë për rrezik të madh dhe mungesë të masave mbrojtëse për investitorët.

Rënia e përkohshme e çmimit të Bitcoin dhe të gjithë tregut të kriptovalutave me 30 për qind në ditët e fundit ka konfirmuar edhe një herë kritikët se tregu i paqëndrueshëm për monedhat digjitale është e vështirë të besohet. Rregullatori i tregut financiar britanik gjithashtu ndërhyri, jo më pak për shkak të rritjeve të mëdha të çmimeve në muajt e fundit dhe paralajmëron investitorët për humbjet totale.

Paralajmërim për produktet e kriptovalutave

Agjencia u kujtoi investitorëve privatë se sa janë kripto-monedhat spekulative dhe të rrezikshme. “Kushdo që investon në kriptovaluta dhe produkte të ngjashme duhet të jetë i përgatitur të humbasë të gjitha paratë e tyre”, tha FCA, shkruan The Guardian.

Në ndryshim nga produktet e tjera financiare, të cilat janë të rregulluara në mënyrë rigoroze, nuk mund të shpresohet për ndihmë zyrtare në rast të premtimeve të paqëndrueshme.

FCA i referohet më pak blerjes direkte të monedhave të tilla si Bitcoin, Ethereum dhe Altcoins të tjera, por më tepër investimeve që bëhen përmes kompanive që specializohen në tregun e kriptovalutave. Shpesh këto nuk regjistrohen në autoritetet tatimore si ofrues të shërbimeve dhe reklamojnë me premtime të ekzagjeruara.

Nëse doni të investoni në Bitcoin, do të ishte më mirë të mos hyni pas një tubimi një ditor ose një javor, por përkundrazi të shikoni nga afër çmimin dhe të merrni pjesë pas një korrigjimi të madh të çmimit.

Ethereum dhe Bitcoin përsëri lartë

Orët dhe ditët e ardhshme do të tregojnë nëse korrigjimi aktual ka mbaruar.

Bitcoin tashmë ka bërë disa nga humbjet dhe aktualisht është rreth 35,000 dollarë.

Kriptovaluta e dytë më e madhe, Ethereum, u përpoq të stabilizohej mbi 1.000 dollarë të martën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat