Ekipi Sikorsky-Boeing lëshon detaje të helikopterit revolucionar

Teknologji

Ekipi Sikorsky-Boeing lëshon detaje të helikopterit revolucionar

Më: 26 janar 2021 Në ora: 17:06
Helikopterit revolucionar

Të hënën, Sikorsky dhe partneri Boeing kanë lëshuar detaje të helikopterit të saj revolucionar për konkursin e Aeroplanëve Sulmues të Largët të Ushtrisë Amerikane, të njohur si FLRAA.

Boeing thotë se helikopteri i ri, i quajtur DEFIANT X, do të jetë helikopteri sulmues më i shpejtë, më i manovrueshëm dhe më i mbijetueshëm në histori.

Kombinuar me përvojën e patejkalueshme të ekipit në sistemet e misionit, trajnimin dhe mirëmbajtjen, ai do të revolucionarizojë mënyrën se si ushtria ballafaqohet me kërcënimet që nga viti 2035 e tutje.

Image

“Ne jemi gati të ofrojmë aftësi të pashembullta të mbështetura nga teknologji të provuara që me të vërtetë do të transformojnë misionin e ushtrisë sot – me hapësirë ​​për t’u rritur dhe përshtatur me misionet e nesërme”, tha Andy Adams, nënkryetar i Sikorsky i Future Vertical Lift. “DEFIANT X jo vetëm që përfshin avionët transformues, sistemet e misionit dhe zgjidhjet revolucionare të mirëmbajtjes, por gjithashtu përdor aftësitë e përparuara të prodhimit të Sikorsky dhe Boeing”.

DEFIANT X do të revolucionarizojë aftësinë e sulmit ajror të ushtrisë me ndryshime të kufizuara në taktikat, teknikat, procedurat, trajnimin dhe infrastrukturën duke ruajtur gjurmën e helikopterit Black Hawk.

Ushtria amerikane gjithashtu tha që FLRAA do të sigurojë ushtrinë e tyre sepse ka shpejtësi, distancë sulmi, mbijetesë dhe manovrim të shtuar.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat