Administrata Biden fajëson Kinën për sulmin kibernetik ndaj Microsoft Exchange

Teknologji

Administrata Biden fajëson Kinën për sulmin kibernetik ndaj Microsoft Exchange

Më: 19 korrik 2021 Në ora: 14:03
Microsoft Exchange

Administrata e presidentit Joe Biden të hënën fajësoi Kinën për një krisje të softuerit të serverit të Microsoft Exchange që kompromentoi dhjetëra mijëra kompjuterë nëpër botë në fillim të këtij viti.

Administrata dhe kombet aleate zbuluan gjithashtu një gamë të gjerë të kërcënimeve të tjera kibernetike nga Pekini, përfshirë sulmet e ransomware nga hakerat e lidhur me qeverinë që kanë synuar kompani me kërkesa për miliona dollarë.

Ministria e Sigurimit të Shtetit të Kinës ka përdorur hakera të kontratave kriminale, të cilët janë përfshirë në skema të zhvatjes kibernetike dhe vjedhje për përfitimet e tyre, sipas një zyrtari të lartë të administratës.

Njoftimet theksuan kërcënimin kibernetik të vazhdueshëm të paraqitur nga hakerat e qeverisë kineze edhe kur administrata është konsumuar në përpjekje për të frenuar sulmet e ransomware nga sindikatat me bazë në Rusi që kanë synuar infrastrukturën kritike, duke përfshirë një tubacion masiv të karburantit.

Edhe pse drejtimi i gishtit nuk u shoqërua nga ndonjë sanksion ndaj Pekinit, një zyrtar i lartë i administratës ka thënë se SHBA-ja është konfrontuar me zyrtarë të lartë kinezë dhe se Shtëpia e Bardhë e konsideron turpin publik si dërgimin e një mesazhi rëndësie.

Që hakerat e lidhur me Ministrinë e Sigurimit të Shtetit kryen një sulm ransomware ishte befasuese dhe shqetësuese për qeverinë e SHBA-së, ka thënë zyrtari i lartë i administratës. Por sulmi, në të cilin një kompani e paidentifikuar amerikane mori një kërkesë shpërblimi me milion dollarë, gjithashtu u dha zyrtarëve amerikanë një pasqyrë të re të asaj që zyrtari tha se ishte "lloji i sjelljes agresive që po shohim të dalë nga Kina".

Bashkimi Evropian fajësoi gjithashtu Kinën për ato që tha se ishin aktivitete të dëmshme kibernetike me "efekte të konsiderueshme" që synonin institucionet qeveritare dhe organizatat politike në BE dhe 27 vendet e saj anëtare, si dhe industritë kryesore evropiane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat