Google do të punësojë 14 mijë punëtorë

Teknologji

Google do të punësojë 14 mijë punëtorë

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 17:39
Foto ilustrim

Google po zgjeron në mënyrë dramatike praninë e saj të zyrave në New York City me një blerje prej 2.1 miliardë dollarësh në West Side të Manhattan.

Lëvizja vjen edhe kur kompania po përqafon një model hibrid të punës për shkak të pandemisë.

Google tha të martën se zyra e re do të jetë një “spirancë” e kampusit të saj të qytetit të gjerë që strehon pjesën më të madhe të fuqisë punëtore rajonale prej 12,000 vetësh. Është planifikuar të hapet në mesin e vitit 2023.

Wall Street Journal, e cila raportoi për herë të parë lajmin, shkroi se marrëveshja është shitja më e shtrenjtë e një ndërtese zyre amerikane që nga fillimi i pandemisë COVID-19 dhe renditet si një nga më të shtrenjtat ndonjëherë në historinë e SHBA-së, raporton cnn.

New Yorku është vendi i punës më të madhe të Google jashtë Kalifornisë, dhe gjurma e kompanisë është rritur në mënyrë të qëndrueshme në të gjithë qytetin vitet e fundit.

Image

Blerja e Terminalit të Saint John, një ish-objekt transferimi mallrash që Google kishte marrë me qira më parë, është pjesë e zgjerimit të gjigantit teknologjik në kampusin e tij 1.7 milion metra katrorë në Hudson Square. Google (GOOG) tha se ndërtesa do të “imagjinohet në një ndërtesë shumë të qëndrueshme, të adaptueshme dhe të lidhur”. Në fund të fundit, kompania do të punësojë 14,000 punëtorë në New York.

Pavarësisht se ka evoluar drejt një mjedisi hibrid të punës, Google tha në një postim në blog se po blen ndërtesën sepse bashkëpunimi personal është një “pjesë e rëndësishme e së ardhmes sonë”. Google kohët e fundit ka shtyrë një kthim të plotë në zyrë deri në vitin 2022 dhe po u jep punonjësve mundësinë për të punuar përgjithmonë nga kudo nëse lejon roli i tyre.

Pavarësisht nga pandemia që i detyroi shumë të punojnë nga shtëpia, kompanitë e teknologjisë kanë zgjeruar objektet e tyre të zyrës. Facebook (FB) kohët e fundit bleu një seli korporative të papërdorur më parë nga shitësi me pakicë REI në Bellevue, Washington. Amazon (AMZN) gjithashtu po përpiqet të zgjerohet në Hudson Yards të New Yorkut, sipas Bloomberg, ndërsa Apple (AAPL) ka njoftuar plane të mëdha zgjerimi në qytete të ndryshme të SHBA. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat