Google dhe YouTube ndalojnë “reklamat dhe fitimin e parave”, kjo është arsyeja

Teknologji

Google dhe YouTube ndalojnë “reklamat dhe fitimin e parave”, kjo është arsyeja

Më: 7 tetor 2021 Në ora: 23:49
Foto ilustrim

Vitin e kaluar, anëtarët e Kongresit i bënë presion Google-it për të bërë diçka në lidhje me përmbajtjen e mohimit të ndryshimeve klimatike në YouTube.

Dhe gjiganti i kërkimit tha të enjten se ka ndryshuar politikën e tij të fitimit të parave në lidhje me këtë lloj përmbajtje dhe reklamash të tilla.

Google do të ndalojë reklamat dhe fitimin e parave në përmbajtje që “bie ndesh me konsensusin e vendosur mirë shkencor rreth ekzistencës dhe shkaqeve të ndryshimit të klimës”, sipas faqes së saj të Ndihmës në Google Ads.

Kjo politikë prek reklamuesit, botuesit dhe krijuesit e YouTube dhe është planifikuar të hyjë në fuqi në nëntor.

“Kur vlerësojmë përmbajtjen kundër kësaj politike të re, ne do të shikojmë me kujdes kontekstin në të cilin bëhen pretendimet, duke bërë dallimin midis përmbajtjes që deklaron një pretendim të rremë si fakt, kundrejt përmbajtjes që raporton ose diskuton atë pretendim”, tha kompania.

Google thotë se është konsultuar me ekspertë mbi këtë temë, përfshirë ata që kanë kontribuar në Panelin Ndërqeveritar të Kombeve të Bashkuara për Raportet e Vlerësimit të Ndryshimeve Klimatike. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat