Facebook mohon performancën e dobët sa i përket largimit të përmbajtjes urrejtëse

Teknologji

Facebook mohon performancën e dobët sa i përket largimit të përmbajtjes urrejtëse

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 20:43
Foto ilustrim

Facebook ka mohuar akuzat se algoritmet e tij heqin vetëm një numër të vogël postimesh që përmbajnë gjuhë urrejtjeje.

Sipas mediave të huaja, kompania përdor sisteme të automatizuara, krahas metodave të tjera, për të identifikuar dhe hequr postime të tilla.

Wall Street Journal (WSJ) raportoi se dokumentet e rrjedhura sugjerojnë se vetëm një përqindje e vogël e përmbajtjes fyese është hequr në të vërtetë nga teknologjia.

Facebook, megjithatë, këmbënguli se ka parë sukses të fundit në zvogëlimin e gjuhës së urrejtjes në platformën e tij.

Dokumentet e brendshme të Facebook të zbuluara nga WSJ përfshijnë informacion mbi një ekip punonjësish që dyshohet se zbuluan se teknologjia ishte e suksesshme në heqjen e vetëm 1% të postimeve që thyejnë rregullat e vetë kompanisë së mediave sociale.

Në mars të vitit 2021, një vlerësim i brendshëm dyshohet se zbuloi se përpjekjet e automatizuara të heqjes së Facebook po eliminonin postimet që gjeneronin vetëm 3 deri në 5% të shikimeve të përgjithshme të gjuhës së urrejtjes. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat