Hakerët vjedhin 60 GB të dhëna nga kompania tajvaneze Acer

Teknologji

Hakerët vjedhin 60 GB të dhëna nga kompania tajvaneze Acer

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 20:44
Foto ilustrim

Kompania tajvaneze Acer ishte cak i një sulmi kibernetik. Një grup hakerësh të quajtur Disorden pretendon se ka vjedhur 60 GB të dhëna nga një server i Acerit në Indi, dhe se bëhet fjalë për të dhëna të klientëve, blerësve dhe shitësve.

Hakerët aktualisht janë në kërkim të blerësve potencial për të dhënat e vjedhura, dhe gjithçka filloi kur në një forum filluan të lavdërohen me këtë veprim.

Madje kanë publikuar një video në forum ku shihen të dhënat e vjedhura. Si dëshmi në video kanë publikuar të dhënat e 10.000 blerësve.

Acer ka konfirmuar se janë sulmuar dhe se të dhënat e klientëve të tyre shihen në video. Shtatë muaj më parë, Acer gjithashtu ishte sulmuar dhe asokohe kishin fillua të paguajnë një grup të hakerëve – Revil, afro 50 milionë dollarë për mbledhjen e të dhënave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat