Policia monitoron përdoruesit e Facebook me llogari të rreme

Teknologji

Policia monitoron përdoruesit e Facebook me llogari të rreme

Më: 19 nëntor 2021 Në ora: 22:27
Foto ilustrim

Facebook i ka kërkuar Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit të ndalojë krijimin e profileve të rreme për vëzhgim.

Siç zbuloi Guardian, Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit (LAPD) ka bashkëpunuar me kompaninë teknologjike Voyager Labs, e cila analizon të dhënat e përdoruesve. Sipas kompanisë, softueri mund të parashikojë krimet dhe të ndihmojë në monitorimin e mesazheve private.

Tani Facebook i është drejtuar autoritetit me një letër publike ku kërkon ndalim.

Facebook ndalon shprehimisht krijimin dhe përdorimin e llogarive false. Qëllimi është të “krijohet një mjedis i sigurt në të cilin njerëzit mund t’i besojnë njëri-tjetrit dhe t’i mbajnë ata përgjegjës”, thotë raporti.

Dokumentet e marra nga Qendra e Drejtësisë Brennan në përgjigje të kërkesave për paraqitje publike tregojnë se LAPD përdori softuerin e monitorimit të mediave sociale Voyager Labs në vitin 2019. Ai u përdor për të mbledhur të dhëna nga “rrjetet e mediave sociale” të dyshuarve, duke përfshirë llogaritë e miqve të tyre.

Voyager Labs pretendon se softueri i tij është i aftë të analizojë sasi të mëdha të dhënash për të ndihmuar në zgjidhjen e krimeve, duke përfshirë identifikimin e motiveve dhe besimeve të përdoruesve. Ajo ishte veçanërisht e dobishme në hetimin e aktiviteteve në internet të bandave të rrugës, sipas LAPD, dhe ishte e dobishme në ndihmën e ndarjes së grabitjeve dhe vrasjeve në mbledhjen e provave.

Identitete të rreme si mbrojtje

Facebook argumenton se spiunimi dhe imitimi i përdoruesve është një abuzim i mediumit. Qëllimi i platformës është të ” lidhë dhe shkëmbejë ide me njerëz të vërtetë duke përdorur identitetin e tyre autentik”.

Sipas ekspertëve, megjithatë, emrat e rremë mund të ofrojnë mbrojtje ose ndihmë në kërkime në disa situata. Aktivistët e të drejtave të njeriut ose gazetarët mund të përpiqen të fshehin identitetin e tyre në internet. Përdoruesit në vendet me censurë në internet mund të përfitojnë gjithashtu prej saj. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat