A do të jetë mungesa e çipave problem edhe në vitin e ardhshëm?

Teknologji

A do të jetë mungesa e çipave problem edhe në vitin e ardhshëm?

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 11:34
Foto ilustrim

Një zyrtar i Qualcomm beson se situata në tregun e çipave do të jetë më e mirë në vitin 2022.

Në mes të mungesës aktuale të gjysmëpërçuesve, që rrënon industri të ndryshme në mbarë botën, Cristiano Amon – CEO i Qualcomm, lëshoi ​​informacione interesante dhe na dha një fije shprese.

Sipas Amon, mungesa globale e çipave po zvogëlohet ngadalë dhe situata pritet të përmirësohet gjatë vitit të ardhshëm.

“Furnizimi është përmirësuar këtë vit krahasuar me 2020 dhe situata pritet të jetë edhe më e mirë në vitin 2022”, tha Amon.

Kjo deklaratë, e bërë më 2 dhjetor, bie ndesh me deklaratat e bëra më herët nga CEO i Intel, Pat Gelsinger, i cili pret që mungesa globale e çipave të vazhdojë deri në vitin 2023. Në të njëjtën kohë, CEO i Arm Simon Segars paralajmëroi se pritet që situata të jetë edhe më e keqe. se sa është tani.

Për shkak të mungesës së çipave në mbarë botën, prodhuesit e telefonave nuk kanë qenë në gjendje të blejnë çipa të mjaftueshëm për pajisjet e tyre dhe të plotësojnë kërkesat e tregut. Megjithatë, disa prodhues të çipave, si MediaTek, kanë parë rritjen e pjesës së tyre të tregut. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat