AMD prezanton procesorë dhe karta grafike të reja për kompjutera dhe laptopë

Teknologji

AMD prezanton procesorë dhe karta grafike të reja për kompjutera dhe laptopë

Më: 6 janar 2022 Në ora: 15:05
Foto ilustrim

Gjatë CES 2022, AMD njoftoi një numër produktesh: procesor Ryzen 3D V-cache, bazat Zen4 dhe AM5, APU celulare të serive Zen3 + dhe Ryzen 6000, si dhe karta grafike Radeon për kompjuterë dhe laptopë.

Edhe pse shumë parashikuan të kundërtën, AMD do të lëshojë vetëm një procesor të serisë Ryzen 5000 me 3D V-cache, dhe ai është Ryzen 7 5800X3D. Procesori ndan kryesisht specifikimet me modelin Ryzen 7 5800X, por ka një V-Cache 96MP.

Në fushën e CPU-së, AMD njoftoi se Zen4 (5nm) do të mbërrijë më vonë gjatë vitit, së bashku me një prizë të re – AM5 (LGA1718). Ftohësit AM4 do të jenë të pajtueshëm me prizën e re dhe platforma e re sjell mbështetje për memorien DDR5 dhe PCIe 5.0.

Në segmentin e laptopëve, është shpallur APU e serisë Ryzen 6000. Është krijuar në nyjen TSMC N6 dhe ka deri në 8 bërthama Zen3+, me grafikë SMT, RDNA 2 dhe më shumë. Seritë do të ndahen në modele H dhe U, me shpejtësi deri në 5.0 GHz.

Një GPU e re Radeon RX 6000M është shpallur për laptopët, si dhe një seri e re GPU RX 6000S. Gjithashtu, përveç kartës grafike Radeon RX 6500XT, AMD ka prezantuar edhe modelin RX 6400.

Nuk ka dyshim se AMD është gati të hyjë në mënyrë agresive në treg në vitin 2022, shpresojmë vetëm që situata me stoqet e çipave të përmirësohet në mënyrë që përdoruesit të shijojnë harduerin e ri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat