FBI paralajmëron: Hakerët me postë po dërgojnë USB të infektuar me viruse të ndryshëm

Teknologji

FBI paralajmëron: Hakerët me postë po dërgojnë USB të infektuar me viruse të ndryshëm

Më: 12 janar 2022 Në ora: 09:50
Foto ilustrim

FBI ka paralajmëruar përdoruesit në SHBA, që një grup i hakerëve që kryejnë sulme kibernetike po dërgojnë kompanive të ndryshme me postë USB me virusë.

Qëllimi i tyre është që me këtë “malware” të infektojnë rrjetin e kompanive të caktuara.

FBI ka njoftuar se grupi FIN7, që ka për cak Amazonin dhe ministrinë e Shëndetësisë në SHBA, po u dërgon përmes postës USB me malware disa kompanive.

Disa prej tyre përmbajnë kinse udhëzues për COVID-19 dhe kartolina me falënderime. E me to edhe USB-të, që në vete mbajnë logon LilyGO.

USB-të në vete bartin malware, që shpërndahet në momentin që USB-ja kyçet në kompjuter dhe regjistrohet si Human Interface Device (HID) Keyboard, që mbetet funksional edhe nëse USB-ja largohet nga kompjuteri.

Aty me pas fillon instalimin e një malware shtesë, e qëllimi i fundit është instalimi i disa virusë që shkaktojnë probleme tejet të mëdha.

Kjo nuk është hera e parë që FIN7 me postë u dërgon malware personave të caktuar. Dy vite më parë, i njëjti grup u dërgonte pako hoteleve, restoranteve dhe kompanive që eshin me pakicë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat