Dyson prezanton kufjet të cilat ju mbrojnë nga ajri i ndotur

Teknologji

Dyson prezanton kufjet të cilat ju mbrojnë nga ajri i ndotur

Më: 31 mars 2022 Në ora: 09:03
Foto ilustrim

Dyson ka krijuar kufje që përfshijnë një maskë pastruese të krijuar për të ndihmuar njerëzit të shmangin ajrin e ndotur në qytete.

E quajtur, Dyson Zone, pajisja që vishet kombinon kufjet e veshit që ndalojnë zhurmën me një maskë që vendoset pikërisht përpara hundës dhe gojës, duke ofruar ajër të filtruar.

Firma britanike e teknologjisë tha se kufjet janë krijuar si përgjigje ndaj shqetësimeve në rritje për ndotjen e ajrit dhe zërit në zonat urbane.

Kompania përmendi shifrat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që vlerësojnë se nëntë në 10 njerëz globalisht thithin ajër që tejkalon udhëzimet e saj për kufijtë e ndotësve, derisa rreth 100 milionë njerëz në Evropë thuhet se janë të ekspozuar ndaj ekspozimit afatgjatë ndaj zhurmës mbi nivelin e rekomanduar.

Kufjet janë rezultat i zhvillimit gjashtëvjeçar dhe më shumë se 500 prototipave, tha Dyson. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat