Roboti Echo që “spiunon” pinguinët në Antarktidë

Teknologji

Roboti Echo që “spiunon” pinguinët në Antarktidë

Më: 28 prill 2022 Në ora: 22:06
Foto ilustrim

Shkencëtarët përdorin robotët për të studiuar se sa të cenueshme janë ekosistemet detare, dhe se si ndryshimet klimatike ndikojnë në Antarktidë.

Roboti i vogël Echo ka rrota dhe lëvizur në atë mënyrë që “spiunon” pinguinët në Antarktidë.

“Echo është një mjet motorik autonom që futet në tufën e pinguinëve, dhe i skanon duke i kërkuar ata që janë shënjuar më herët, me qëllim që të shohim nëse janë rikthyer në tufë.

Përdorimi i mjeteve autonome do të na mundësojë të studiojmë kafshët gjatë tërë vitit në lokacione të ndryshme”, tha shkencëtari Daniel Zittebart. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat