Aplikacionet e shëndetit mendor mbrojnë më së paku privatësinë e përdoruesve

Teknologji

Aplikacionet e shëndetit mendor mbrojnë më së paku privatësinë e përdoruesve

Më: 2 maj 2022 Në ora: 17:17
Foto ilustrim

Si kategori, aplikacionet e shëndetit mendor mbrojnë më së paku privatësinë e përdoruesve se sa shumica e llojeve të tjera të aplikacioneve, sipas një analize të re nga studiuesit në Mozilla.

Aplikacionet e lutjeve gjithashtu kishin standarde të dobëta të privatësisë, zbuloi ekipi.

“Shumica dërrmuese e aplikacioneve të shëndetit mendor dhe lutjeve jashtë jashtëzakonisht rrëqethëse”, tha në një deklaratë, Jen Caltrider, drejtuesja e udhëzuesit të Mozilla “*Privacy Not Included”.

“Ata gjurmojnë, shpërndajnë dhe përfitojnë nga mendimet dhe ndjenjat personale më intime të përdoruesve, si disponimi, gjendja mendore dhe të dhënat biometrike”.

Në përsëritjen e fundit të udhëzuesit, ekipi analizoi 32 aplikacione të shëndetit mendor dhe lutjes. Nga këto aplikacione, 29 prej tyre iu dha një etiketë paralajmëruese “Nuk përfshihet privatësia”, duke treguar se ekipi kishte shqetësime se si aplikacioni menaxhonte të dhënat e përdoruesit.

Aplikacionet janë krijuar për çështje të ndjeshme si kushtet e shëndetit mendor, por mbledhin sasi të mëdha të të dhënave personale sipas politikave të paqarta të privatësisë, tha ekipi në deklaratë. Shumica e aplikacioneve kishin gjithashtu praktika të dobëta sigurie, duke i lejuar përdoruesit të krijojnë llogari me fjalëkalime të dobëta, pavarësisht se përmbajnë informacione thellësisht personale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat