Xiaomi është kompania më e fundit e madhe kineze që përballet me vështirësi në Indi

Teknologji

Xiaomi është kompania më e fundit e madhe kineze që përballet me vështirësi në Indi

Më: 3 maj 2022 Në ora: 11:49
Foto ilustrim

India ka sekuestruar më shumë se 700 milionë dollarë nga një prej kompanive më të mëdha të teknologjisë në Kinë, pasi e akuzoi atë për lëvizje të paligjshme të parave jashtë vendit.

Në një deklaratë, agjencia kryesore e hetimit financiar të Indisë akuzoi degën indiane të prodhuesit të telefonave inteligjentë Xiaomi për shkelje të ligjeve të këmbimit valutor duke bërë “remitanca të paligjshme”.

Agjencia tha se Xiaomi India, duke vepruar sipas udhëzimeve të kompanisë së saj mëmë, “kishte dërguar valutë të huaj ekuivalente me [55.5 miliardë rupi, 726 milionë dollarë] për tre entitete me bazë jashtë vendit”.

Xiaomi filloi operacionet e saj në Indi në vitin 2014 dhe filloi të dërgonte para një vit më vonë, shtoi agjencia.

Kështu, autoritetet indiane tani kanë sekuestruar një sasi ekuivalente fondesh “që gjenden në llogaritë bankare të kompanisë”.

Xiaomi India, e cila shpërndan telefonat inteligjentë të markës Mi, tha në një deklaratë se “të gjitha operacionet tona janë plotësisht në përputhje me ligjet dhe rregulloret lokale”.

Në një postim në Twitter të shtunën, kompania tha se besonte se pagesat e honorareve dhe deklaratat që i bëri bankës ishin “të gjitha të ligjshme dhe të vërteta”.

India është bërë e ashpër me kompanitë kineze që kur tensionet kufitare u përshkallëzuan midis vendeve më të populluara në botë dy vjet më parë.

Në vitin 2020, India ndaloi më shumë se 200 aplikacione – shumë prej të cilave ishin kineze, duke përfshirë platformën e videove TikTok.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat