Tesla padit ish-inxhinierin pasi dyshohet se vodhi sekretet e super-kompjuterit të saj

Teknologji

Tesla padit ish-inxhinierin pasi dyshohet se vodhi sekretet e super-kompjuterit të saj

Më: 9 maj 2022 Në ora: 20:59
Foto ilustrim

Tesla ka paditur ish-inxhinerin Alexander Yatskov për vjedhjen e informacionit “konfidencial dhe të ruajtur mirë” në lidhje me teknologjinë super-kompjuterike të kompanisë, të quajtur Project Dojo, siç u raportua fillimisht nga Bloomberg.

Në një kopje të ankesës, Tesla akuzon Yatskov se ka shkarkuar informacionin në pajisjet e tij personale dhe refuzon ta kthejë atë.

Yatskov, për të cilin Tesla pretendon se gënjeu në CV për historinë dhe aftësitë e tij të punës, filloi të punojë për prodhuesin e automjeteve elektrike si inxhinier termik në janar dhe ndihmoi në projektimin e sistemeve të ftohjes së Dojo-s.

Dojo është kompjuteri i trajnimit të rrjetit nervor të Tesla-s që përpunon sasi të mëdha të dhënash të përdorura për të trajnuar softuerin e AI-s në makinat vetë-drejtuese të Teslës. Sipas ankesës, Yatskov kishte akses në informacionin e ftohjes së Dojo, si dhe informacione të tjera konfidenciale që lidhen me projektin.

Tesla thotë se të gjithë inxhinierët nënshkruajnë një marrëveshje mos-zbulimi që duhet t’i ndalojë ata të zbulojnë ose ruajnë informacione konfidenciale për Dojo-n, të cilën Tesla thotë se Yatskov e ka shkelur duke gjoja “hequr informacionin konfidencial të Teslës nga pajisjet e punës dhe llogaritë, duke i vendosur ato në pajisjet e tij personale dhe duke krijuar dokumente të Tesla-s që përmbajnë detaje konfidenciale të Projektit Dojo në një kompjuter personal”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat