Sony ka shitur tani mbi 19 milionë PS5

Teknologji

Sony ka shitur tani mbi 19 milionë PS5

Më: 10 maj 2022 Në ora: 13:13
Foto ilustrim

Sony njoftoi se shiti 2 milionë njësi PlayStation 5 tremujorin e fundit, duke e çuar totalin e tij në 19.3 milionë.

Sipas mediave të huaja, kjo është dukshëm më e ulët nga i njëjti tremujor i vitit të kaluar kur shiti 3.3 milionë njësi.

Në përgjithësi, divizioni i saj i Shërbimeve të Lojërave dhe Rrjetit (GSN) fitoi 665 miliardë jen (5.1 miliardë dollarë) këtë tremujor, pak më shumë se vitin e kaluar.

Shitjet për të gjithë vitin 2021 ishin të sheshta, vetëm 2 për qind më shumë se 2020, dhe fitimet gjithashtu ndryshuan pak.

Këto shifra nënkuptojnë se PS5 po qëndron mbrapa edhe më tej pas PS4 në shitje, pasi tani ka shitur 3.1 milionë njësi më pak se PS4 në të njëjtën kohë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat