​Apple do të ndërpresë iPod pas 21 vjetësh

Teknologji

​Apple do të ndërpresë iPod pas 21 vjetësh

Më: 10 maj 2022 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Apple ka njoftuar se do të ndërpresë riprodhuesin e saj muzikor, iPod Touch, duke i dhënë fund një pajisjeje të vlerësuar gjerësisht për revolucionarizimin e mënyrës sesi njerëzit dëgjojnë muzikë.

Kur iPod-i i parë u lansua në vitin 2001, ai mund të ruante 1000 këngë. Sot ka më shumë se 90 milionë këngë në shërbimin e transmetimit të Apple.

iPod Touch u projektua nga Tony Fadell, i cili më vonë shpiku iPhone, i cili shpejt e la në hije iPod-in.

Apple përditësoi për herë të fundit iPod-in në vitin 2019. Ka pasur modele të ndryshme iPod gjatë viteve - duke përfshirë nano dhe shuffle - por iPod Touch, i cili u lansua në vitin 2007, hapi rrugën për iPhone dhe është modeli i fundit që u ndërpre.

Apple thotë se do të mbetet i disponueshëm për të blerë "derisa stoqet të jenë në dispozicion".

Pajisja kishte "ripërcaktuar se si zbulohet, dëgjohet dhe shpërndahet muzika", tha Greg Joswiak, nënkryetar i lartë i marketingut në mbarë botën në Apple.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat