Starlink furnizon me internet 32 vende të botës

Teknologji

Starlink furnizon me internet 32 vende të botës

Më: 14 maj 2022 Në ora: 09:43
Foto ilustrim

Interneti satelitor Starlink i SpaceX tani është i disponueshëm në 32 vende të botës.

Themeluesi dhe CEO i SpaceX, Elon Musk tha përmes Twitterit se Interneti Starlink tani është i disponueshëm në 32 vende, duke përfshirë pjesë të Australisë, Brazilit, Kilit, SHBA-së, Kanadasë dhe shumicës së Evropës, dhe se pajisjet mund të dorëzohen “menjëherë”.

Kroacia fqinje është tashmë ndër vendet ku Interneti Starlink është i disponueshëm, ndërsa vendet e tjera të rajonit janë ende në pritje. Starlink erdhi në jetë vitin e kaluar, ku nga shtatori i vitit 2021 ishte i disponueshëm në 12.

Musk gjithashtu ka zbuluar një hartë të mbulimit të Starlink, ku e kaltra e lehtë tregon vendet ku Starlink është i disponueshëm, kaltra pak më e errët përfaqëson vendet në “listën e pritjes” ndërsa e kaltra krejtësisht e errët tregon vendet ku Starlink do të jetë i disponueshëm “së shpejti”.

Çmimi i pajisjeve Starlink kohët e fundit është rritur dhe tani kushton 549 dollarë për ata që kanë rezervime, ose 599 dollarë për porositë e reja.

Ai përfshin një pjatë satelitore, stendë, furnizim me energji elektrike dhe ruter WiFi. Çmimi i shërbimit është rritur nga 99 dollarë në 110 dollarë në muaj, dhe përdoruesit mund të marrin gjithashtu një opsion portativ që u lejon atyre të mbajnë pajisje në udhëtime. Ky opsion kushton 25 dollarë shtesë në muaj.

Prioritet për SpaceX janë rajonet e largëta që nuk kanë asnjë mënyrë tjetër për t’u lidhur me internetin. Starlink ka ofruar shpejtësi shkarkimi dhe ngarkimi prej 104.97 / 12.04 Mbps në SHBA që nga tremujori i katërt i vitit të kaluar.

Ndërsa SpaceX lëshon satelitë të rinj Starlink dhe rrit konstelacionin, shpejtësia e internetit po rritet. Vonesa është më e lartë në krahasim me rrjetet fikse (40 dhe 14 milisekonda), por shumë më e mirë në krahasim me opsionet e tjera satelitore duke përfshirë HugesNet (729 milisekonda) dhe Viasat (627 milisekonda). 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat