Suspendohet nga puna inxhinieri i cili tha se chatbot-i artificial i Google ka ‘ndjenja njerëzore’

Teknologji

Suspendohet nga puna inxhinieri i cili tha se chatbot-i artificial i Google ka ‘ndjenja njerëzore’

Më: 13 qershor 2022 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

Inxhinieri i lartë softuerik i Google i cili tha se chatbot-i me inteligjencë artificiale ka fituar “ndjenja njerëzore” u suspendua nga puna.

Blake Lemoine tha për The New York Times se më 6 qershor u suspendua nga puna, pasi që ekipi i resurseve humane të kompanisë e informuan atë se ai “kishte shkelur politikën e fshehtësisë së kompanisë”.

Lemoine deklaroi se u suspendua vetëm një ditë pasi që ai i dorëzoi disa dokumente tek një senator amerikan.

Në një artikull të publikuar më 11 qershor, Lemoine për The Washington Post tha se ai kishte filluar të bisedonte me LaMDA, si pjesë e rolit të tij tek departamenti i Google për Teknologji Artificiale.

LaMDA, e cilësuar si “teknologjia e fundit për biseda” e Google, për qëllim ka që të bëjë “bashkëbisedim real me njerëzit”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat