Gabimisht e hodhi hard diskun me bitcoin në plehra, tash kërkon ta merr serish

Teknologji

Gabimisht e hodhi hard diskun me bitcoin në plehra, tash kërkon ta merr serish

Më: 2 gusht 2022 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

James Howells, britaniku që hodhi aksidentalisht një hard disk që përmbante bitcoin me vlerë rreth 184 milionë dollarë në vitin 2013, thuhet se tani ka siguruar fonde për të gërmuar një deponi në Newport për të gjetur diskun e humbur.

“Ne sollëm një ekspert të inteligjencës artificiale. Teknologjia e tyre mund të trajnohet lehtësisht për të kërkuar një hard disk, "tha Howells për BBC.

Howells, i cili është një ekspert i IT-së, pohon se ai filloi të minonte bitcoin në vitin 2009 kur u shfaqën për herë të parë dhe bleu mijëra prej tyre kur bitcoin vlerësohej rreth 130 dollarë, raporton gazeta britanike “Independent”.

Bitcoin në hard disk tani vlejnë pothuajse 150 milionë funte, thotë Howells.

“Në mesin e vitit 2013 gjatë një pastrimi, hard disku u hoq gabimisht dhe u vendos në një kosh në deponinë time lokale, pas së cilës u varros në vend”, tha Howells për Telegraph në vitin 2017.

Howells i bëri disa lutje Këshillit të Qytetit të Njuportit, duke përfshirë një ofertë për të ndarë paratë nëse kjo e ndihmonte të kërkonte një objekt në një zonë të caktuar.

Megjithatë, autoritetet lokale refuzuan kërkesën, duke përmendur shqetësimet mjedisore. Përveç kësaj, ata deklaruan se projekti do të kushtonte miliona dhe se nuk kishte asnjë garanci që disku ishte ende i paprekur.

"Këshilli i ka thënë në mënyrë të përsëritur zotit Howells se gërmimi nuk është i mundur dhe se vetëm gërmimi do të kishte një ndikim të madh mjedisor në zonën përreth," tha një zëdhënës i Këshillit të Qytetit të Newport vitin e kaluar. 

Howells tani ka thënë se do të japë një të dhjetën e të ardhurave nga rikuperimi i hard disku për ta kthyer qytetin në një qendër kriptovalutash.

Ai gjithashtu beson se tani ka burimet financiare për një mënyrë efikase dhe të dobishme për mjedisin e gërmimit të vendit.

Ai thuhet se mblodhi një ekip prej tetë ekspertësh të specializuar në fusha të tilla si menaxhimi i mbetjeve, miniera e të dhënave, klasifikimi i inteligjencës artificiale dhe minierat e deponive.

Ai ka kërkuar edhe këshillën e një eksperti që ka punuar për kompaninë që ka rikuperuar të dhënat nga kutia e zezë e anijes kozmike të rrëzuar “Columbia”, siç raporton “Business Insider”.

Nuk ka asnjë garanci që hard disku me bitcoin është ende në deponi dhe të dhënat në disk mund të mos jenë në gjendje të rikuperueshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat