Ky është gabimi i madh që bëjmë kur karikojmë telefonin

Teknologji

Ky është gabimi i madh që bëjmë kur karikojmë telefonin

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 21:54
Foto ilustrim

Shumica prej nesh bëjnë gabime kur bëhet fjalë për karikimin e telefonave gjatë natës. Telefonat inteligjentë e dinë se kur duhet të fikin energjinë për t’u mbrojtur nga mbingarkesa, megjithatë ka raste kur karikimi me orë të gjata mund të zvogëlojë gradualisht jetëgjatësinë e baterisë.

Prodhuesit sqarojnë se celulari duhet të karikohet deri në 100 përqind dhe të shkëputet menjëherë nga karikuesi dhe të rilidhet kur të arrijë 1 përqind.

Kërcënimi kryesor për baterinë janë ciklet e ngarkimit. Cilësimi i modalitetit të fluturimit kursen një përqindje të madhe të jetëgjatësisë së baterisë.

Një tjetër zakon që mund të ndjekim të gjithë kur karikojmë celularin apo ndonjë pajisje tjetër elektronike, mund të jetë shkaku i zjarrit në shtëpi. Sipas shërbimit zjarrfikës, karikimi i pajisjeve në dyshek, divan ose jastëk rrit rrezikun e zjarrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat