Apple duhet të paguajë 30 milionë dollarë për punëtorët

Teknologji

Apple duhet të paguajë 30 milionë dollarë për punëtorët

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 08:35
Apple

Një gjykatës federal në Kaliforni ka miratuar një zgjidhje prej 30.5 milionë dollarësh në një padi gati dhjetëvjeçare kundër Apple Inc., i cili pushoi nga puna 15 mijë punëtorë sepse nuk u paguan për kohën që kaluan në kontrollet e sigurisë pas përfundimit të turneve të tyre.

Gjyqtari i rrethit, William Alsup në San Francisco miratoi zgjidhjen e padinë së vitit 2013 me padi kolektive, raporton yahoonews.

Prokurorët pretenduan se punëtorët prisnin disa minuta përpara se të dilnin jashtë, ndonjëherë edhe më gjatë, në mënyrë që çantat e tyre të kontrolloheshin përpara se të lejoheshin të dilnin nga dyqanet ku punonin.

Në vitin 2020, Gjykata e Lartë e Kalifornisë përdori rastin për të vendosur që ligji i shtetit kërkon që punonjësit të paguhen për kohën që kalojnë duke kaluar nëpër kontrolle të detyrueshme të sigurisë.

Walmart Inc. dhe Amazon.com.Inc janë gjithashtu ndër punëdhënësit e mëdhenj amerikanë që përballen me padi të ngjashme.

Amazon dhe agjencia e punësimit vitin e kaluar ranë dakord të paguajnë 8.7 milionë dollarë për 42 mijë punëtorë të magazinës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat