YouTube po përgatit një faqe të re për video në telefona dhe në ueb

Teknologji

YouTube po përgatit një faqe të re për video në telefona dhe në ueb

Më: 18 shtator 2022 Në ora: 08:12
Foto ilustrim

Javët e fundit, YouTube ka shfaqur ngadalë një faqe të re për video që ndryshon disa elementë dhe, më së shumti, unifikon dizajnin në Android, iOS dhe ueb.

Pika kryesore e këtij ri-dizajnimi është përdorimi i butonave në formë pilule për elementët kryesorë. Për shembull, në vend që të jenë dy butona të ndryshëm, gishtat e mëdhenj lart/poshtë dhe numërimi i ngjashëm vendosen në një vend.

Butonat Shpërndani, Krijo (Shorts), Shkarko dhe gjëra të tjera me të cilat ndërveproni shpesh marrin trajtimin e njëjtë, shkruan 9to5google.

Ndërkohë, ai “karusel” (në telefon) është tani nën detajet e kanalit me atë informacion që vjen pas titullit të videos, numrit të shikimeve, datës së publikimit dhe hashtags.

Ky dizajn i ri mund të përkojë gjithashtu me “Ambient Mode” që lejon pjesën e poshtme të një videoje të rrjedhë në seksionin e përshkrimit dhe në shiritin e statusit të sistemit për një përvojë më gjithëpërfshirëse.

Për fat të mirë, kjo mund të aktivizohet/çaktivizohet në mënyrë opsionale nga menyja e “overflow”.

Një tjetër ndryshim kryesor me këtë rinovim e vendos komentin kryesor në një vend më të spikatur që bie në sy në ekran. Kjo teknikë përfundimisht mund të jetë e suksesshme për t’i bërë njerëzit të angazhohen më shumë.

Gjërat janë paksa të ndryshme në desktop me përshkrimin e videos duke marrë thirrjen vizuale, diçka nga e cila duhet të përfitojnë “Kreatorët”.

Ky rinovim është shfaqur ngadalë për më shumë përdorues javët e fundit, por ende nuk është përhapur gjerësisht.

Megjithatë, duket se ky është drejtimi që po zgjedh YouTube me faqen e tij të re të videove. Pamja aktuale daton në vitin 2020. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat