​Twitter shkarkon një numër të madh punëtorësh me kontratë

Teknologji

​Twitter shkarkon një numër të madh punëtorësh me kontratë

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 22:53
Foto ilustrim

Një numër i madh punonjësish me kontratë në Twitter zbuluan se u pushuan papritmas këtë fundjavë pasi humbën qasjen në Slack dhe sistemet e tjera të punës, sipas komunikimeve të brendshme të ndara me CNBC nga punonjës të Twitter me kohë të plotë.

Rreth 4.400 nga 5.500 punëtorët me kontratë u pushuan nga puna, sipas Platformer, i cili raportoi fillimisht shkurtimet. CNBC nuk e konfirmoi numrin total.

Disa nga punëtorët me kontratë të Twitter ishin të vendosur jashtë vendit, përfshirë në Indi.

Punonjësit me kohë të plotë, të cilët kërkuan të mos përmendet sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin për Twitter, thanë se nuk morën asnjë njoftim të brendshëm përpara se të pushoheshin nga puna kontraktorët me të cilët punonin.

Twitter ka pushuar të gjithë ekipin e tij të komunikimit të brendshëm, sipas atyre punonjësve. Ata bënë edhe batuta të hidhura se mediat që ndjekin kompaninë tani po marrin rolin e komunikimit të brendshëm.

Shkarkimi i kontraktorëve do të shënonte shkurtimet më të fundit në platformën e mediave sociale, e cila tashmë ka pushuar nga puna afërsisht gjysmën e punonjësve të saj që kur Elon Musk mori drejtimin e kompanisë më 28 tetor.

Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey kërkoi falje javën e kaluar për rritjen "shumë të shpejtë" të kompanisë, një ditë pasi kompania e mediave sociale bëri pushime nga puna.

Dorsey personalisht bëri presion që Musk të merrte kompaninë e tij në një blerje të diskutueshme dhe investoi aksionet e tij në kompaninë e re Holding.

Që nga 30 qershori 2013, pak para se Twitter të bëhej publik, kishte afërsisht 2.000 punonjës, sipas dosjeve në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA. Deri në fund të vitit të kaluar, kompania raportoi se ishte rritur në rreth 7.500 punonjës me kohë të plotë.

Musk iu drejtua pushimeve nga puna në një postim në Twitter më 4 nëntor, duke shkruar, “Sa i përket zvogëlimit të Twitter, fatkeqësisht nuk ka zgjidhje kur kompania humbet mbi 4 milionë dollarë në ditë. Të gjithëve që u larguan iu ofruan tre muaj pagesa të largimit, që është 50% më shumë se detyrimi ligjor”.

Që nga marrja e detyrës, Musk ka informuar punonjësit e mbetur të Twitter se ai ka shitur miliarda dollarë aksione në Tesla, biznesi i tij i automjeteve elektrike, për të "shpëtuar" Twitter. Është e paqartë nëse Musk do të vazhdojë të shesë aksionet e Tesla-s për të shlyer borxhin e Twitter.

Ai u tha gjithashtu punonjësve të Twitter se falimentimi nuk ishte i përjashtuar për biznesin e mediave sociale në mes të krizës ekonomike dhe pasi reklamuesit ikën ose ndaluan shpenzimet në platformë gjatë marrjes së saj të vështirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat