​Ky aplikacion vjedh të dhënat bankare: Nëse e keni, hiqeni menjëherë

Teknologji

​Ky aplikacion vjedh të dhënat bankare: Nëse e keni, hiqeni menjëherë

Më: 15 nëntor 2022 Në ora: 14:03
Foto ilustrim

Nuk është e pazakontë që krijuesit e disa prej aplikacioneve që shkarkoni në telefonin tuaj të kenë qëllime të këqija.

Kështu që Google heq rregullisht aplikacionet me softuer keqdashës nga dyqani i tij, por ndonjëherë ata thjesht nuk mund të reagojnë aq shpejt.

Një raport i ri thotë se një aplikacion ka pikërisht qëllime të këqija dhe duhet ta fshini nëse e keni.

Raporti i fundit i publikuar nga GBHackersk zbulon se një aplikacion i thjeshtë To Do i quajtur Todo: Manager Day është në fakt një aplikacion i ngarkuar me malware i quajtur Xenomorph që fsheh një trojan bankar.

Trojani u zbulua nga ekipi i Zcaler ThreatLabz. Ky aplikacion mbledh të dhënat personale të përdoruesit, përfshirë të dhënat e pagesës, dhe synon të vjedhë paratë e përdoruesit, shkruan Bajtbox.

Ai është shkarkuar mbi 1000 herë dhe trojani Xenomorph vjedh informacionin e hyrjes që përdorni për aplikacionet e bankës suaj. Gjithashtu, aplikacioni mund të përgjojë mesazhet dhe njoftimet SMS, duke lejuar që virusi të ketë qasje në të dhënat e ndjeshme brenda telefonit.

Nëse ndodh që të keni aplikacionin Todo: Day Manager në telefonin tuaj Android, hiqeni atë menjëherë. Edhe nëse është hequr nga Play Store, pasi të jetë instaluar në pajisjen tuaj, duhet ta çinstaloni sa më shpejt të jetë e mundur.

Për të shmangur problemet e ardhshme, ju rekomandojmë të lexoni seksionin poshtë përshkrimit të aplikacionit në lidhje me komentet, veçanërisht ato komente që janë të shënuara me një flamur të kuq. Këto sinjalizime zakonisht vijnë nga përdorues të cilët janë shfrytëzuar në një farë mënyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat