SHBA-ja ua ndalon shitjen disa kompanive kineze

Teknologji

SHBA-ja ua ndalon shitjen disa kompanive kineze

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 10:43
Huawei

SHBA-ja ka ndaluar shitjen dhe importin e pajisjeve të reja të komunikimit nga pesë kompani kineze, duke përfshirë Huawei dhe ZTE, mes shqetësimeve për sigurinë kombëtare.

Kompanitë e tjera të listuara përfshijnë Hikvision, Dahua dhe Hytera, raportoi BBC.

Është hera e parë që rregullatorët amerikanë kanë ndërmarrë një veprim të tillë për arsye sigurie.

Hikvision tha se produktet e saj nuk paraqesin asnjë kërcënim sigurie për SHBA-në.

Huawei dhe të tjerët kanë mohuar më parë se i kanë dhënë të dhëna qeverisë kineze.

Komisioni Federal i Komunikimeve i SHBA (FCC) tha se anëtarët e tij kishin votuar unanimisht të premten për të miratuar rregullat e reja.

"FCC është e përkushtuar të mbrojë sigurinë tonë kombëtare duke siguruar që pajisjet e komunikimit jo të besueshme të mos autorizohen për përdorim brenda kufijve tanë", tha në një deklaratë kryetarja e komisionit, Jessica Rosenworcel.

Për shkak se ndalimi nuk është retroaktiv, firmat e listuara mund të vazhdojnë të shesin produkte të miratuara më parë për shitje në SHBA.

Kufizimet në SHBA janë të fundit të vendosura kundër firmave kineze të teknologjisë pas shqetësimeve të spiunazhit, ndaj të cilave zyrtarët amerikanë janë bërë gjithnjë e më të kujdesshëm vitet e fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat