​Testi i sistemit të alarmit të urgjencës në Gjermani zbulon probleme

Teknologji

​Testi i sistemit të alarmit të urgjencës në Gjermani zbulon probleme

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 18:29
Foto ilustrim

Testi i Gjermanisë të enjten për sistemin e alarmit emergjent ka zbuluar probleme të ndryshme.

Zyra Federale e Mbrojtjes Civile dhe Ndihmës për Fatkeqësitë testoi sirenat, mesazhet me tekst të alarmit të urgjencës dhe aplikacionet paralajmëruese në orën 11:00 me orën lokale.

Të gjithë përdoruesit e telefonave celularë duhej të merrnin mesazhe paralajmëruese edhe pa një lidhje interneti në telefonat e tyre. Por për disa përdorues të telefonave celularë, pajisjet mbetën të heshtura.

Edhe kthjelltësia e planifikuar për në orën 11.45 duket se nuk ka arritur të gjithë, siç raporton revista e lajmeve Focus.

Sipas informacioneve fillestare, shumë klientë të ofruesit Telekom në veçanti nuk i kanë marrë paralajmërimet.

Aplikacionet paralajmëruese NINA dhe Katwarn gjithashtu nuk shfaqën asnjë mesazh për disa përdorues, ose vetëm më shumë se 20 minuta pas afatit.

Nga këndvështrimi i kompanisë së telefonisë celulare Vodafone, testi i parë i sistemit të ri të paralajmërimit të fatkeqësive Cell Broadcast ishte "një sukses i plotë", raportoi më tej Focus.

Alarmi testues është transmetuar edhe në stacionet radiotelevizive.

Me ditën e paralajmërimit mbarëkombëtar, autoriteti donte të zbulonte se sa njerëz do të arrinte një paralajmërim rreziku në rast emergjence.

Kishte tashmë një ditë paralajmërimi të parë mbarëkombëtar më 10 shtator 2020. Megjithatë, ajo dështoi pothuajse plotësisht. Mesazhet paralajmëruese mbërritën në aplikacionet paralajmëruese Nina dhe Katwarn vetëm me një vonesë të mirë gjysmë ore.

Shumë qytetarë nuk do të kishin vënë re asgjë nëse do të ishte një emergjencë. Prandaj, Ministria Federale e Brendshme e quajti alarmin e gjykimit të vitit 2020 një "dështim".

Një ditë e re testimi është planifikuar për në shtator 2023.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat