Video-loja legjendare për PC, sërish është hit

Teknologji

Video-loja legjendare për PC, sërish është hit

Më: 26 janar 2023 Në ora: 00:42
Foto ilustrim

A ju kujtohet video-loja për PC Deluxe Ski Jump, e cila ishte shumë e njohur 20 vjet më parë? Tani është sërish një hit.

Simulimi i kërcimit me ski mund të luhet edhe sot, sepse autori i lojës ka zhvilluar një aplikacion celular dhe loja ka qenë në krye të aplikacioneve në pajisjet Apple ditët e fundit.

Video-loja ishte shumë e thjeshtë dhe mund të ruhej në një disketë. Ajo merrte më pak se gjysmë megabajt dhe funksiononte në çdo kompjuter. Ishte aq popullor saqë pati diskutime në forume rreth regjistrimeve dhe këshillave se si të fluturosh sa më larg.

Ajo u projektua nga finlandez Jussi Koskela, dhe popullariteti i lojës çoi në krijimin e një pjese të tretë dhe më pas të një pjese të katërt, megjithëse versioni i dytë i lojës mbeti më i popullarizuari.

Disa vite më parë, krijuesit e lojës zhvilluan një version celular të klasikut për telefonat inteligjentë dhe në Slloveni loja ka qenë një nga më të njohurat ditëve të fundit.

Aktualisht është zgjedhja e parë e lojërave falas në App Store në pajisjet Apple dhe është gjithashtu e disponueshme për Android.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat