​Eksperti bullgar: Jemi lider në teknologjinë e hidrogjenit në Ballkan

Teknologji

​Eksperti bullgar: Jemi lider në teknologjinë e hidrogjenit në Ballkan

Më: 17 maj 2023 Në ora: 15:33
Vasimir Radulov

Bullgaria është aktualisht lider në teknologjinë e hidrogjenit në Ballkan, ka thënë Vasimir Radulov, bashkëthemelues i Balkan Hydrogen Cluster, gjatë ekspozitës së parë të karrierës dhe forumit për zhvillim profesional në industrinë e energjisë së rinovueshme - Rifresko karrierën, të mbajtur të mërkurën.

Sipas Radulov, Bullgaria është i vetmi prodhues i hidrogjenit dhe ka pajisjet më të nevojshme në rajon. Industria e hidrogjenit do të çojë në kërkesë për staf të ri të trajnuar.

Hidrogjeni si lëndë djegëse inovative është aktualisht përpara rregulloreve në Bullgari dhe në botë. Kjo është arsyeja pse të gjithë kanë mbetur prapa kornizës rregullative, shtoi Radulov.

Sipas tij, ky është një potencial i madh sa i përket zhvillimit të karrierës së të rinjve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat