iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

Teknologji

iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

Më: 4 qershor 2023 Në ora: 10:26
Foto ilustrim

Sistemi operativ iOS i Apple ka qenë gjithmonë më i shpejtë për të arritur pajisjet sesa Android, dhe kjo falë faktit që iOS është iOS, ndërsa Android ka nivele të ndryshme të modeleve të prodhuesve që duhet të përshtaten me një version të ri.

Kjo gjithashtu, pa dyshim, ndihmon që Apple të prodhojë si harduerin ashtu edhe softuerin.

Kështu që nuk do të jetë befasi për ju atëherë kur dëgjoni se iOS 16, i lansuar për herë të parë shtatorin e kaluar, tashmë është integruar në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve, shkruan GSM Arena.

Nëse kufizohemi vetëm tek iPhone-ēt të lançuar në vitet e fundit, shifra rritet në 90 për qind.

Rreth 13 për qind e të gjithë iPhone-ve dhe 8 për qind e atyre të lansuar në katër vitet e fundit, përdorin iOS 15 dhe pjesa e mbetur nis një version të mëparshëm. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat