Qualcomm prezanton platformat e gjeneratës së ardhshme AR/VR Snapdragon XR2 Gen 2 dhe AR1 Gen 1

Teknologji

Qualcomm prezanton platformat e gjeneratës së ardhshme AR/VR Snapdragon XR2 Gen 2 dhe AR1 Gen 1

Më: 1 tetor 2023 Në ora: 08:26
Foto ilustrim

Qualcomm prezantoi platformat e tij të gjeneratës së ardhshme AR/VR të quajtura Snapdragon XR Gen 2 dhe AR1 Gen 1.

Të dy platformat duhet të mundësojnë realitet të përzier dhe realitet virtual në pajisjet e holla dhe të lehta që nuk kërkojnë një paketë të jashtme të baterive.

Kjo u jep OEM-ve të tjerë një shans për të rrëmbyer një pjesë të hapësirës që duhet të ketë një rritje të popullaritetit pas lançimit të Vision Pro të Apple, shkruan GSM Arena.

Snapdragon XR Gen 2 është padyshim çipi më interesant nga të dy. Ai mbështet pajisjet MR dhe VR me performancë 2,5 herë më të mirë GPU krahasuar me paraardhësin e tij, performancë 8 herë më të mirë të inteligjencës artificiale, mbështetje për deri në 10 kamera dhe sensorë, ekrane 2x 3K dhe ISP-në më të fundit Spectra në bord.

Nga ana tjetër, platforma Snapdragon AR1 Gen 1 synon syzet inteligjente të lehta me aftësi MR. Përveç kësaj, mundëson regjistrimin dhe transmetimin e drejtpërdrejtë nga syzet, kryerjen e kërkimeve vizuale dhe përkthimin në jetën reale.

Të dyja platformat janë zhvilluar në bashkëpunim me Meta dhe do të debutojnë me pajisjet Meta që në fillim të këtij viti.

Meta Quest 3, për shembull, do të fuqizohet nga platforma Snapdragon XR2 Gen 2, ndërsa syzet inteligjente Ray-Ban Meta do të përdorin platformën Snapdragon AR1. OEM të tjerë do të kenë mundësinë të zhvillojnë pajisjet e tyre duke përdorur çipat e sapo prezantuar duke filluar nga viti 2024.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat