Google “varrosi” një tjetër shërbim

Teknologji

Google “varrosi” një tjetër shërbim

Më: 4 prill 2024 Në ora: 19:13
Foto ilustrim

Google ka shtuar në ‘varrezat’ e saj edhe një tjetër shërbim pasi nuk po ka shfrytëzues. Së pari në SHBA, dhe më pas në rajone të tjera.

Google Podcasts është mbyllur dhe aplikacioni dhe shërbimi i Podcastit u mbyllën në Shtetet e Bashkuara këtë javë dhe do të mbyllen në pjesën tjetër të botës në qershor.

Kompania njoftoi vitin e kaluar se aplikacioni për shërbimin e Podcastit do të zhdukej dhe do të zëvendësohej nga një seksion Podcast brenda YouTube Music.

Google ka një listë të gjatë dhe histori të mbylljes së shërbimeve, aplikacioneve dhe pajisjeve që mendon se po dështojnë. Kështu përfunduan Google Duo, Google Hangouts dhe shërbimi i lojërave cloud Google Stadia.

Një listë e të gjitha projekteve që Google ka mbyllur në vitet e mëparshme mund të gjendet në faqen e internetit Killed by Google, e cila krijon një varrezë virtuale të Google.

Kjo nuk do të thotë që Google po heq dorë tërësisht nga Podcast-et. Kjo e fundit dhe komponentët më të rëndësishëm video janë në YouTube, kështu që shfaqja e versionit audio në platformën dhe aplikacionin YouTube Music është një hap shtesë.

Megjithatë, këtu ka një kapje. Për të dëgjuar Podcast-in në shërbimin YouTube Music, duhet të shpenzosh 10 dollarë në muaj për një abonim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat