​Musk vret fjalëkalimet në X, ja çfarë ju duhet për t'u identifikuar

Teknologji

​Musk vret fjalëkalimet në X, ja çfarë ju duhet për t'u identifikuar

Më: 10 prill 2024 Në ora: 20:18
Elon Musk

Elon Musk ka hequr nevojën për të përdorur një fjalëkalim me shërbimin e tij të mediave sociale X, i njohur më parë si Twitter.

Platforma X ka eksperimentuar me të ashtuquajturat çelësa kalimi, të cilët prej kohësh janë cilësuar si pararojë e dënimit për fjalëkalimet tradicionale, që nga fillimi i vitit.

Por vetëm këtë javë, Elon Musk dhe ekipi i tij i inxhinierëve aktivizuan funksionin për miliona përdorues në mbarë botën. Nisja u konfirmua në një postim nga llogaria @Safety në platformë, duke shkruar: "Passkeys tani është i disponueshëm si një opsion identifikimi për të gjithë globalisht në iOS!" X thotë se kalimi nga fjalëkalimet në çelësat e kalimit është "projektuar për të thjeshtuar hyrjet në pajisje të shumta".

Në një postim në blog, rrjeti social popullor, i cili u ble nga bashkëthemeluesi i SpaceX, Elon Musk në tetor 2022, shton se çelësat e kalimit "ofrojë siguri të shtuar në krahasim me fjalëkalimet tradicionale pasi ato gjenerohen individualisht nga pajisja juaj për secilën llogari, duke i bërë më pak të ndjeshëm ndaj sulmeve të phishing dhe qasjes së paautorizuar."

Por çfarë është një çelës? Dhe si mund të filloni me këtë hyrje të re pa fjalëkalim?

Çfarë është një çelës?

Passkeys u zhvilluan nga Aleanca FIDO, një organ i industrisë me qëllimin e deklaruar për të ndihmuar në "zvogëlimin e mbështetjes së tepërt të botës te fjalëkalimet" me anëtarët e saj si Apple, Google dhe Microsoft. I promovuar për herë të parë si një alternativë ndaj fjalëkalimeve në mesin e vitit 2022, sistemi i zgjuar mbështetet në të njëjtat biometrike që ju lejojnë të identifikoheni në iPhone, iPad, PC Windows, telefonat dhe tabletët Samsung, telefonat Android dhe dhjetëra të tjera, pa shtypur një fjalëkalimin ose PIN-in.

Duke përdorur njohjen e fytyrës ose të gjurmëve të gishtave të integruar në pajisjen tuaj, sistemi operativ do t'ju garantojë më pas në aplikacionin ose ueb sajtin ku po përpiqeni të hyni - duke anashkaluar plotësisht nevojën për një fjalëkalim.

Nëse jeni ai lloj personi që e gjen veten duke trokitur rregullisht "Harruat fjalëkalimin?" kur përpiqeni të identifikoheni në një faqe interneti ose aplikacion, çelësat e kalimit mund të jenë zgjidhje perfekte pasi nuk ka asgjë për të mbajtur mend. Meqenëse çdo llogari merr çelësin e vet të personalizuar, edhe nëse një nga këto shërbime hakohet, nuk ka asnjë rrezik për llogaritë tuaja të tjera.

Kjo heq një nga kërcënimet më të mëdha për sigurinë në internet: kur përdoruesit mbështeten në të njëjtën adresë e-maili dhe kombinim fjalëkalimi për llogari të shumta në internet.

Duhet vetëm një nga këto faqe interneti që të shkelet që disa nga shërbimet më të rëndësishme në internet tek të cilat mbështeteni, duke përfshirë faqet bankare në internet, e-mailet dhe blerjet me detaje të kartës së ruajtur, të bien si domino. Ky hak i zakonshëm njihet si mbushje kredenciale dhe është një nga arsyet që mashtruesit do të shpenzojnë para për hyrjet e rrjedhura në Dark Web.

Inxhinieria sociale, e cila sheh hakerët të depërtojnë saktë në profilin tuaj duke ditur detaje reale për jetën tuaj - mbiemrin e vajzërisë së nënës, rrugën në të cilën jeni rritur, kafshën e parë dhe të ngjashme - për të kaluar hapat e rikuperimit të llogarisë, nuk është e mundur me çelësa kalimi. 

Si të përdorni një çelës kalimi

Nëse e gjeni veten në një faqe interneti ose aplikacion që mbështet çelësat e kalimit - si X në iPhone - do të jeni në gjendje të krijoni një llogari që heq dorë nga një fjalëkalim i modës së vjetër. Gjatë procesit, do t'ju kërkohet të konfirmoni vërtetuesin tuaj.

Ky është shërbimi që do të verifikojë identitetin tuaj. Mund të jetë një telefon i zgjuar me biometrikë, si Face ID ose Touch ID në iPhone, një pajisje tjetër celulare, një kompjuter portativ ose desktop me Windows Hello, ose një menaxher fjalëkalimi.

Një numër i fjalëkalimeve më të njohura menaxherët tashmë mbështesin çelësat e kalimit dhe do të verifikojnë identitetin tuaj dhe më pas do të plotësojnë automatikisht çdo detaj identifikimi në faqen e internetit ose aplikacionin.

Chrome, Edge, Safari dhe Firefox janë përditësuar të gjithë për të mbështetur çelësat e kalimit. Vetëm sigurohuni që përdorni versionin 79 ose më të lartë të Chrome, versionin 13 ose më të ri për Safari dhe Firefox versionin 60 ose më të fundit.

Aktivizo çelësin e kalimit në X

Nëse jeni gati të ndryshoni mënyrën e hyrjes në X nga një fjalëkalim në një çelës, duhet të ndiqni disa hapa:

Hapni aplikacionin X në iPhone tuaj

Prekni foton e profilit tuaj në këndin e sipërm majtas të ekranit

Prekni Cilësimet > Mbështetja > Cilësimet dhe privatësia

Prekni Siguria > Qasja në llogari

Zgjidhni opsionin e sigurisë

Aktivizo çelësin e kalimit dhe konfirmo me fjalëkalimin aktual

Dhe kjo është hera e fundit që do t'ju duhet të përdorni atë fjalëkalim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat