Microsoft përgatit një rival për Google Play Store dhe App Store

Teknologji

Microsoft përgatit një rival për Google Play Store dhe App Store

Më: 12 maj 2024 Në ora: 10:17
Foto ilustrim

Microsoft prej disa kohësh po përgatit një rival për Google Play Store dhe App Store dhe duket se më në fund ka ardhur koha që të shohë dritën e ditës.

Presidentja e Xbox, Sarah Bond tha në një konferencë të fundit se Microsoft do të lëshojë një dyqan video-lojërash celular në muajin korrik.

Ajo theksoi se fillimisht do të përbëhet nga lojëra të Microsoft-it dhe se produktet nga zhvilluesit e tjerë do të vijnë më vonë. Gjithashtu, do të përfshihet një zbritje për blerjen e “artikujve” të caktuar në video-lojëra të tilla si Candy Crush.

Bond shtoi se ky do të jetë një dyqan aplikacionesh i bazuar në ueb-faqe dhe jo një aplikacion i veçantë.

Qëllimi është që të jetë “i disponueshëm në të gjitha pajisjet, në të gjitha vendet, pavarësisht nga gjithçka”, theksoi ajo.

Disa video-lojëra të tjera të njohura do të jenë aty që nga fillimi, si Minecraft, por nuk është plotësisht e qartë nëse ato do të jenë të disponueshme për shkarkim, transmetim ose të dyja.

Kompania, megjithatë, tashmë u ka ofruar lojtarëve shërbimin e vet Xbox Cloud Gaming, i cili lejon abonentët e Xbox Game Pass të transmetojnë lojëra përmes Internetit në PC, konsolën ose pajisjen e tyre celulare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat