Kujdes me mashtrimin që po bëhet në Whatsapp: Si të mos bini në duart e hakersave

Teknologji

Kujdes me mashtrimin që po bëhet në Whatsapp: Si të mos bini në duart e hakersave

Më: 6 qershor 2024 Në ora: 19:34
WhatsApp

Përsëri një mashtrim. WhatsApp sërish në qendër të vëmendjes. Këtë herë është ai evergreen, kodi 6-shifror i zhbllokimit, ai që duhet të futet në Meta chat në fillimin e parë pas instalimit ose ndryshimit të numrit. Një mesazh me tekst me qëllim të keq në thelb kërkon që të dërgohet kodi i zhbllokimit (i cili ndërkohë do të jetë dorëzuar me një mesazh të veçantë) hakersat që po përpiqen të marrin kontrollin e profilit të Whatsapp dhe që kanë nevojë për atë kod, të dorëzuar për siguri në numrin e përdoruesit.

I ashtuquajturi ‘6-digit code scam’ po prek sërish shumë përdorues në Europë dhe nuk është asgjë e re. Platforma madje ka një faqe të dedikuar ku tema shpjegohet në detaje: “Për të mbrojtur llogarinë tuaj, WhatsApp do t'ju dërgohet një njoftim push kur dikush përpiqet të regjistrojë një llogari WhatsApp me numrin tuaj të telefonit. Për ta mbajtur llogarinë tuaj të sigurt, mos e ndani kodin tuaj të verifikimit me persona të tjerë. Kur merrni këtë njoftim, do të thotë që dikush ka futur numrin tuaj të telefonit dhe ka kërkuar kodin e verifikimit. Shpesh, kjo ndodh kur një përdorues tjetër vendos aksidentalisht numrin tuaj dhe përpiqet të fusë numrin e tij për t'u regjistruar, ose kur dikush përpiqet të marrë kontrollin e llogarisë tuaj."

Shkurtimisht, nëse merrni një mesazh me tekst ku shkruhet "Të dërgova një kod gabimisht, a mund të ma ridërgosh atë?" dhe veçmas edhe një kod 6-shifror (i cili është ai i vlefshëm për përdorimin e profilit të Whatsapp në një pajisje tjetër), mos e bëni. Elementi që e bën gjithçka pak më komplekse është se mesazhi shpesh vjen (natyrshëm i maskuar) nga një prej kontakteve në librin e adresave. Nëse e ktheni kodin përsëri, hakersat kibernetikë do të jenë në gjendje të hyjnë në llogarinë e Whatsapp. Libri i adresave, audio, foto, video, dokumente: gjithçka do të përfundojë në duart e tyre.

“Asnjëherë nuk duhet të ndani kodin tuaj të verifikimit të WhatsApp-it me njerëz të tjerë – shpjegon platforma – nëse dikush përpiqet të marrë kontrollin e llogarisë tuaj, atij do t’i duhet kodi i verifikimit SMS të dërguar në numrin tuaj të telefonit. Pa këtë kod, çdo përdorues që përpiqet të verifikojë numrin tuaj nuk mund të përfundojë procesin e verifikimit dhe të përdorë numrin tuaj të telefonit në WhatsApp. Në këtë mënyrë ju qëndroni në kontroll të llogarisë suaj WhatsApp."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat