Apple sjell watchOS 11

Teknologji

Apple sjell watchOS 11

Më: 10 qershor 2024 Në ora: 20:22
Zhvilluesit do të jenë në gjendje të fillojnë të ndërhyjnë me të duke filluar nga sot

Apple ka sjell watchOS 11, versionin më të fundit të platformës së saj të orëve inteligjente, në WWDC 2024.

Zhvilluesit do të jenë në gjendje të fillojnë të ndërhyjnë me të duke filluar nga sot, ndërsa një beta publike do të arrijë diku muajin tjetër. Ashtu si në vitet e kaluara, një lëshim përfundimtar publik pritet diku këtë vjeshtë së bashku me orët e reja të Apple.

Si gjithmonë, çdo version i watchOS vjen me veçori të reja shëndetësore. Këtë vit, ne po marrim një modalitet trajnimi që merr të dhëna personale dhe bën matje për të parë se si intensiteti dhe kohëzgjatja e stërvitjeve ndikon në trupin tuaj me kalimin e kohës. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të përfshini një “vlerësim përpjekjeje” për stërvitjet. Ky modalitet ju jep gjithashtu njohuri nëse duhet të shtyni më shumë ose ndoshta të bëni një hap prapa. Dhe po, kjo përfshin ditët e pushimit.

Do të ketë gjithashtu një aplikacion të ri Vitals që ju jep një vështrim “metrikave të rëndësishme shëndetësore” dhe veçorive të reja të gjurmimit të ciklit për shtatzëninë, të cilat mund t’ju tregojnë moshën e shtatzënisë, raporton theverge.

Me watchOS 11, Live Activities do të vijnë edhe në Apple Watch. Do të ketë gjithashtu veçori të reja sigurie, kështu që nëse bëni vrapime vonë natën, miqtë tuaj do të jenë në gjendje t’ju mbajnë mend. Kjo është e ngjashme me veçoritë e sigurisë të prezantuara në Pixel Watch 2 vitin e kaluar.

Vitin e kaluar, Apple prezantoi grupin inteligjent si pjesë e një ridizajnimi të madh që vendosi miniaplikacionet përpara dhe në qendër. WatchOS 11 do t’i shtojë kësaj, përkthimin në sipërfaqe ose miniaplikacionin e motit kur mendon se ju nevojitet.

Çuditërisht, nuk kishte shumë fytyra të reja të orës këtë vit. Në vend të kësaj, Apple theksoi një pamje të re të ridizajnuar të orës Photos.

Këtë vit do të jetë përvjetori i 10-të për Apple Watch, dhe ka pasur zhurmë se Apple mund të shkojë plotësisht në një version të veçantë “X” siç bëri për iPhone.

Thënë kështu, përditësimet e softuerit nuk janë gjithmonë tregues të ndryshimeve të harduerit që mund të ndodhin. Për shembull, Apple e faturoi watchOS 10 të vitit të kaluar si një përditësim “piketa” pasi rinovoi ndërfaqen e përdoruesit për t’u fokusuar më shumë në widget, por ai kishte pak ndikim në harduerin aktual të Serisë 9. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat