Paditet Spotify - Bota Sot
Paditet Spotify

Teknologji

E martë, 16 tetor 2018

Paditet Spotify

Më: 3 janar 2018 Në ora: 17:29
Spotify

Kompania Wixen Music Publishing ka akuzuar shërbimin muzikor Spotify për përdorim të artistëve pa licencë dhe kompensim.

Sipas padisë së ngritur në gjykatën e Kalifornisë, gjiganti i muzikës duhet të paguajë 1.6 miliard dollarë dëmshpërblim, aq sa ka kërkuar Wixen, transmeton CNN.

Wixen menaxhon të drejtat e artistëve, përfshirë Tom Petty, The Doors, Neil Young dhe Missy Elliot.

Kompania kërkon dëme në vlerë prej 150,000 dollarë për secilën këngë, që paraqet dëmshpërblimin maksimal sipas U.S. Copyright Act.

Spotify, baza e së cilës ndodhet në Suedi, nuk ka komentuar akuzat.

Ndryshe, vlera e Spotify thuhet të jetë 19 miliardë dollarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test