VW paditet me arsyen se diskriminon punëtorët e moshuar - Bota Sot
VW paditet me arsyen se diskriminon punëtorët e moshuar

Teknologji

E hënë, 19 nëntor 2018

VW paditet me arsyen se diskriminon punëtorët e moshuar

Më: 2 korrik 2018 Në ora: 06:44
Volkswagen

Një punonjës i Volkswagen në Tennessee, ka hedhur në gjyq kompaninë duke pretenduar se kompania gjermane diskriminon punonjësit e moshuar nga 50 vjec e më lartë.

Padia pretendon se në prag të skandalit të emisioneve të naftës, Volkswagen po përpiqet të riemërojë veten si një kompani e re. Si rezultat, thuhet se po përpiqet të “pastrojë punëtorët e moshuar nga radhët e saj të menaxhimit duke zbatuar politikat kundër diskriminimit të moshës.”

Jonathan Manlove, individi që qëndron pas padisë, pretendon se ai ishte larguar nga puna si një menaxher ndihmës në logjistikën në fabrikën e firmës në Tennessee, si pjesë e një përpjekjeje nga VW për të pastruar imazhin e tyre.

Padia pohon se Volkswagen ka për qëllim të reduktoj 7,000 vende pune në Amerikën e Veriut dhe Jugut, të mbajtur aktualisht nga punëtorët e lindur në mes viteve 1955 dhe 1960 përmes një skeme të hershme të daljes në pension.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test