Konsumoni këto ushqime për të forcuar organizmin në rast se keni omicron

Ushqime

Konsumoni këto ushqime për të forcuar organizmin në rast se keni omicron

Më: 11 janar 2022 Në ora: 19:22
Ilustrim

Nëse, si shumë, ju jeni objektivi i koronavirusit omicron, është e rëndësishme të dini se si ta forconi trupin.

Ushqimi që konsumoni luan një rol të madh në këtë. Prandaj, kjo është një listë e ushqimeve që duhen ngrënë për t’u forcuar.

Kos

Një nga ushqimet më të mira që mund të hani nëse keni omicron është kosi. Është i butë, i ftohtë dhe i mirë për fytin dhe është plot me proteina. Mund të shtoni edhe babanë të grirë imët sepse është plot me kalium.

Akullore

Edhe pse tingëllon jokonvencionale, akullorja është një zgjedhje e shkëlqyeshme kur dëshironi të mbushni barkun dhe fyti të dhemb. Ftohet dhe gëlltitet lehtë dhe do t’ju ngop. “Akullorja përmban glukozë dhe proteina, kështu që nuk do të humbni shumë peshë nëse nuk keni oreks”, tha mjeku Robert G. Lahita.

Pijet me elektrolite

“Lëngu është i rëndësishëm dhe është gjithmonë mirë të jeni të kujdesshëm nëse ka elektrolite në të, veçanërisht nëse simptomat tuaja janë të vjella dhe/ose diarre. Nëse pini këto pije dhe mbani nivele normale të kaliumit dhe natriumit në trup”, thotë Lahita.

Supa

Supat e shpëtojnë fytin dhe gjithashtu janë plot me elektrolite. Nëse keni oreks, është mirë të hani supë me disa burime proteinash dhe perimesh.

Proteina

Këto preparate janë të buta dhe të lehta për t’u gëlltitur, dhe janë plot me proteina për të cilat trupi ka nevojë për të luftuar infeksionin.

Hani këto lloj perimesh

Nëse keni oreks, hani perime si brokoli, lakra dhe lakrat e Brukselit. Të gjitha këto ushqime janë plot me lëndët ushqyese që ju nevojiten.

Agrumet?

Edhe pse duket një ide e mirë sepse janë plot me vitaminë C, të tjera. Lahita thotë se mund të mos jetë e zgjuar sepse këto janë ushqime të tharta që do të jenë të vështira për t’u gëlltitur nëse keni dhimbje të fytit, shkruan Eat This

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat