Ky ushqim i lirë ul sheqerin në gjak me 50 përqind

Ushqime

Ky ushqim i lirë ul sheqerin në gjak me 50 përqind

Më: 7 shtator 2022 Në ora: 21:55
Foto ilustrim

Diabeti i tipit 2 po bëhet gjithnjë e më i përhapur dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të kenë pasoja të rënda shëndetësore.

Ekspertët shpesh zbulojnë ushqime dhe pije që ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak, dhe shkencëtarët tani kanë zbuluar se një perim e ul atë deri në 50 për qind.

Gjetjet, të cilat u prezantuan në takimin vjetor të Shoqatës Endokrine në San Diego më 25 gusht, zbuluan se qepa mund të “ul fuqimisht” sheqerin e lartë në gjak dhe nivelin e kolesterolit total kur jepet me ilaçin antidiabetik metformin.

“Qepa është e lirë dhe e disponueshme, dhe përdoret rregullisht në dietë. Ka potencial për t’u përdorur në trajtimin e diabetit,” tha autori kryesor i studimit Anthony Ojieh nga Universiteti Shtetëror Delta.

“Qepa nuk ka shumë kalori. Megjithatë, duket se rrit shkallën metabolike dhe në këtë mënyrë oreksin, gjë që çon në rritjen e konsumit të ushqimit. Ne duhet të hetojmë mekanizmin me të cilin qepa çon në uljen e glukozës në gjak”, shtoi ai.

Fakti është se vetitë e qepëve janë të gjithanshme dhe shumë të fuqishme, prandaj mund të përfshihet ndër ushqimet më të shëndetshme në botë. Të gjitha llojet e qepëve janë medicinale, kështu që nuk mund të gaboni me zgjedhjen tuaj.

Në Greqinë e Lashtë qepa është konsumuar shumë, pasi besohej se pastron gjakun nga toksinat, gjë që është vërtetuar edhe nga shumë studime të ditëve të sotme.

Vetitë medicinale të qepëve përfshijnë:

* parandalimi i proceseve inflamatore

* mbrojtja e shëndetit të zemrës dhe enëve të gjakut

* reduktimin e rrezikut të sëmundjeve degjenerative

* përmirësimin e tretjes

* reduktimi i përhapjes së viruseve

* Pastrimi i gjakut nga toksinat

* mbrojtje nga diabeti

* përmirësimi i humorit

* Veprim antibakterial dhe antifungal

* përmirësimi i përthithjes së lëndëve ushqyese nga ushqimi

* mbrojtje kundër kancerit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat