Jeni të dashuruar pas çokollatës? Konsumojeni sa më shumë, ja benefitet që i jep ajo shëndetit tonë - Bota Sot
Jeni të dashuruar pas çokollatës? Konsumojeni sa më shumë, ja benefitet që i jep ajo shëndetit tonë

Ushqime

Jeni të dashuruar pas çokollatës? Konsumojeni sa më shumë, ja benefitet që i jep ajo shëndetit tonë

Më: 13 mars 2018 Në ora: 11:46
Foto Ilustrim

Çokollata është një ndër ushqimet më të preferuara për të gjithë personat të çfarëdo moshe të jenë. Kemi dëgjuar që çokollata ka shumë anë negative, por ajo është edhe një ilaç i mirë për trupin tonë.

Jo vetëm shija dhe ëmbëlsia janë të mirat e çokollatës. Këtu do ju listojmë disa benefite që na jep çokollata në lidhje me shëndetin.

Nëse bëni këto 5 gjëra, mund të shmangi atakun kardiak

Redukton stresin dhe lodhjen

Çokollata fondente është një burim kryesor energjie. Ajo nxit prodhimin e serotoninës, e cila vepron tek muskulatura e dobët, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon stresin.

Ju shton humorin

Çokollata favorizon lirimin e endorfinës, hormonit që shton ndjenjën e humorit dhe lufton depresionin.

Ndihmon rënien në peshë

Për përgatitjen e çokollatës së zezë përdoret kakaoja e pastër e cila përmban fitokemikale që reduktojnë oreksin.

Forcon memorien

Çokollata e zezë rrit nivelin e hormoneve serotoninë e endorfinë të cilat ju rritin përqëndrimin e kujtesën.

Është kundër plakjes

Çokollata fondente njihet si një antioksidant i pasur me përmbajtje flavonoidesh.

Shton kënaqësitë tek femrat

Sipas një studimi, femrat që konsumojnë çokollatën përjetojnë një orgazmë më intensive. Kakaoja përmban feniletilaminën, një hormon me efekt euforik. Kakaoja, ashtu si ushqimet e pasura me kafeinë përmban edhe një substancë e cila përshpejton transmetimin e impulseve nervore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test