Sheqeri, le ta zëvendësojmë atë me çdo gjë tjetër të ëmbël - Bota Sot
Sheqeri, le ta zëvendësojmë atë me çdo gjë tjetër të ëmbël

Ushqime

E premte, 19 tetor 2018

Sheqeri, le ta zëvendësojmë atë me çdo gjë tjetër të ëmbël

Më: 29 korrik 2018 Në ora: 18:41
Ilustrim

Është i mirë, por shumë kalorik dhe është përgjegjës për majat e rrezikshme glicemike: ka kaq shumë alternativa natyrore pa hequr dorë nga shija e mirë.

Sheqeri na ndihmon të gëlltisim disa pilula të hidhura, kjo na ngushëllon kur jemi të trishtuar dhe na shërben si energji. Por, në të njëjtën kohë është një koncentrat i kalorive dhe është përgjegjës për rritjen e papritur të sheqerit në gjak që dëmton mirëqenien e trupit tonë. Për këtë arsye është e dobishme të mësojmë se si ta kufizojmë përdorimin e saj ose së paku, nëse nuk duam të heqim dorë nga shija e tij e mirë, ta zëvendësojmë atë me alternativa natyrore, po aq të ëmbla dhe më pak të dëmshme për linjat tona dhe për shëndetin.

Të ëmbla nga natyra – Duhet të mësojmë që mos i ëmbëlsojmë më tej ushqimet që janë tashmë të ëmbla nga natyra, të tilla si frutat dhe sallata e frutave. Në këtë mënyrë do të mësojmë gjithashtu të vlerësojmë shijen e ushqimeve natyrore. Një tjetër shije që duhet të mësohemi është ajo e kafesë pa sheqer: në fillim, në qoftë se nuk jemi mësuar më parë, filxhani i kafesë do të na duket i hidhur, por pas disa herëve, ne do të mësohemi me shijen e kësaj pije dhe do e shijojmë në maksimum. E njëjta gjë vlen për çajin: njohësit e vërtetë e shijojnë atë të hidhur, për ta vlerësuar më mirë shijen dhe aromën e saj.

Mollë dhe lëng frutash – Për të përgatitur ëmbëlsira dhe biskota ju mund të zëvendësoni shumë mirë sheqerin, duke rritur sasinë e frutave ose duke përdorur lëng molle. Nëse receta nuk lejon këtë lloj zëvendësimi, është më mirë të zgjidhni sheqerin e papërpunuar. Kujdes, megjithatë, shumë lloje të sheqerit të kallamit në treg janë bërë në të vërtetë nga sheqeri i rafinuar me melasë ose karamel të shtuar, për të ndryshuar ngjyrën.

Për të qenë të sigurt, mund të zgjidhni varietetin ‘mascobado’: ajo ka një fuqi të lartë ëmbëltuese dhe një indeks të ulët glicemik. ‘Stevia’ – Është një bimë e vogël shumëvjeçare vendëse në Amerikën e Jugut, me një fuqi të lartë ëmbëltuese, deri në 300 herë më të lartë se ajo e sheqerit. Ka shumë varietet, por ai që vepron si një sheqer diabetik natyror është stevia rebaudiana, e përdorur për shekuj nga popullatat lokale dhe, së fundmi, edhe në Perëndim.

Stevia ka shumë pak kalori dhe pothuajse asnjë ndikim glicemik: ajo që dihet deri më tani është se mund të jetë zgjidhje ideale për diabetikët dhe për ata që duan të ulin numrin e kalorive pa rreziqe shëndetësore, me kusht që ato të përdoren në mënyrë të moderuar. Malt orizi – Ndër ëmbëltuesit natyralë mund të provoni edhe maltin e orizit. I shkëlqyeshëm edhe për biskota në mëngjes, ky lloj i ëmbëltuesit është i pasur me minerale të çmuara dhe nuk është i dëmshëm për shëndetin nëse përdoret në doza të vogla.

Shurup agaveje – Është i shkëlqyer, në sajë të qëndrueshmërisë së lëngët, për të ëmbëlsuar çajin me një shije të butë dhe të hidhur, kur nuk mund t’i pini ato siç janë. Lëngu i agaveve është një produkt krejtësisht natyral, me një indeks glicemik mesatarisht të ulët.

Shurup panje – Kombinimi ideal, ose të paktën ai më i njohur për ne, është në petulla, por është gjithashtu e shkëlqyer për ëmbëlsimin e ushqimeve dhe pijeve të llojeve të ndryshme në një mënyrë të shëndetshme. Është gjithashtu shumë i pasur me kripëra minerale, të dobishme për rigjenerimin e trupit dhe ribalancimin e sistemit nervor. Shumë i përhapur sidomos në Amerikën e Veriut, zakonisht gjendet në formë të lëngshme.

Ëmbëltuesit sintetikë – Përdorimi i tyre vazhdon të jetë i diskutueshëm: edhe studimet shkencore janë mjaft konfliktuale. Në shumicën e rasteve ata kanë shije të mirë dhe nuk kanë kalori: efektet e tyre afatgjata shëndetësore janë më pak të njohura dhe më kontradiktore. A jemi të sigurt që mund t’ia dalim?

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test