Rritet numri i azilkërkuesve në Zvicër, por jo i shqiptarëve/ Ja pse nuk ka nga Kosova dhe Shqipëria

Zvicra

Rritet numri i azilkërkuesve në Zvicër, por jo i shqiptarëve/ Ja pse nuk ka nga Kosova dhe Shqipëria

Më: 5 shtator 2022 Në ora: 13:31
Ilustrim

Në vitin 2021, në Zvicër janë dorëzuar 14.928 kërkesa për azil, që është 35.2% më shumë se një vit më parë. Kështu, numri i kërkesave për azil është kthyer në nivelin e vitit 2019, para pandemisë COVID-19.

Numri i te kthyerve ne vendlindje eshte 10540 azilkerues, prej tyre 973 jane riatdhesuar ne menyre vullnetare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga SEM dhe yres Federale te Statsitikave.

Me 3079 aplikime, Afganistani ishte vendi kryesor i origjinës së azilkërkuesve në vitin 2021. Nga këto aplikime, 35 ishin aplikime për bashkim familjar, 165 kishin të bënin me lindje dhe 90 ishin aplikime të shumëfishta. Numri i kërkesave të reja për azil të paraqitura nga shtetasit afganë si rrjedhim është 2789. Vende të tjera të rëndësishme të origjinës: Turqia (1455 kërkesa primare dhe 875 aplikime dytësore), Eritrea (386 aplikime parësore dhe 1642 aplikime dytësore), Siria (467 kërkesa primare dhe 554 kërkesa dytësore) dhe Algjeria (991 kërkesa parësore dhe 21 kërkesa dytësore). Azilekërkuesit shqiptare numrohen ne gishtërinje, meqë Shqipëria dhe Kosova konsiderohen si “vende te sigurta”, thone autoritetet zvicerane nga Berna.

Por, sipas  gazetes zvcerane Le Canton27.ch numi i emigrantëve shqiptarë nuk ka të ndalur nga ballkani, nëse jo për Zvicër, ata preferojnë tashmë destinacione tjera si Gjermnia, Belgjika, Franca, Anglia të cilët depërtojnë qoftë në mënyre legale apo ilegale.

Sipas gazetës zvcierane Le Canton27.ch në fund të dhjetorit 2021, numri i personave në zonën e azilit në Zvicër ishte 130.997, krahasuar me 127.346 një vit më parë.

Nga këta persona, 72,207 kishin njohur statusin e refugjatit, 46,637 u pranuan në mënyrë provizore dhe 552 përfituan nga pezullimi i ekzekutimit të kthimit. Deri më 31 dhjetor 2021, 4,438 aplikime ishin në pritje në shkallë të parë (me Sekretariatin Shtetëror për Migracionin) dhe 2,706 vendime nuk kishin hyrë ende në fuqi (përfshirë ankesat në pritje të shkallës së dytë në Gjykatën Administrative Federale).

Në vitin 2021, SEM përpunoi 15,464 kërkesa për azil në shkallë të parë, pra 1,759 më pak (-10,2%) se në vitin 2020 (17,223). Kjo rënie shpjegohet me kufizimet që lidhen me COVID-19 (në veçanti izolimet, karantinat, reduktimi i numrit të seancave të kryera dhe rritja e kohëzgjatjes së tyre).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat