Jeton G. duhet të qëndrojë më gjatë në burg

Zvicra

Jeton G. duhet të qëndrojë më gjatë në burg

Më: 18 maj 2024 Në ora: 10:14
Jeton G. është shpallur fajtor dhe duhet të qëndrojë më gjatë në burg.

Jeton G. është dënuar për përpjekje të shumëfishta për shtrëngim të dhunshëm me një dënim të pakushtëzuar prej tetë muajsh burg.

Procesi gjyqësor përpara Gjykatës së Rrethit Dielsdorf u mbajt të martën, dhe sot të premten, gjyqtari i vetëm shpalli vendimin. Jeton G. është dënuar për përpjekje të shumëfishta për shtrëngim të dhunshëm me një dënim të pakushtëzuar prej tetë muajsh. Bashkëpunëtori i tij afgan, i akuzuar gjithashtu, merr një dënim të pakushtëzuar prej dymbëdhjetë muajsh dhe një dëbim nga vendi për dhjetë vjet. Ai është dënuar shtesë për kërcënime me vdekje ndaj një roje burgu. I treti i akuzuar është liruar për mungesë provash.

"Gjatë gjyqit, deklaratat e bashkëburgut të shtrënguar janë të besueshme dhe realiste", tha gjyqtari i vetëm. Për më tepër, të dy të dënuarit duhet t'i paguajnë bashkëburgut dhe gruas së tij një shpërblim prej gjithsej 5000 frangash për dëmin shpirtëror të pësuar. Për sa i përket telefonatave të shtrëngimit drejtuar gruas, të dy të akuzuarit janë liruar për mungesë provash, por jo për kërcënimet e bëra në burgun Pöschwies.

Vëllai i Jeton G. fyeu gjyqtarin Vëllai i Jeton G., i pranishëm gjatë shpalljes së vendimit, fyeu gjyqtarin në një mënyrë primitive. Edhe afgani u shpreh, duke thënë se do të çonte çështjen në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg.

Sipas akuzës, Jeton G., sot 40 vjeç, bashkë me dy komplikues në burgun Pöschwies, dyshohet të kenë kërkuar mes 2000 dhe 5000 franga nga një bashkëburgim - pretendohet si borxhe nga lojërat ilegale të pokerit në burg. Ata dyshohen se kanë urdhëruar të kërcënohet gruaja e borxhlinjve.

"Vrasësi nga Wehntalerstrasse" Kështu, gruaja është kontaktuar disa herë nëpërmjet telefonit dhe Whatsapp për të bërë pagesën. Edhe në burg, bashkëburgu është kërkuar të paguajë për të mos u bërë keq as atij as familjes së tij. Të tre të akuzuarit mohuan akuzat dhe kërkuan lirimin.

Jeton G. kishte bërë lajme në mars të 2015 si "Vrasësi nga Wehntalerstrasse", kur vrau një burrë në Zürich-Affoltern dhe u dënua për vrasje të qëllimshme me 16.5 vjet burg. Tani i shtohen edhe tetë muaj të tjerë./20min.ch

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat