Askund në Evropë një udhëtim fundjave nuk është aq i shtrenjtë sa në Cyrih

Zvicra

Askund në Evropë një udhëtim fundjave nuk është aq i shtrenjtë sa në Cyrih

Më: 25 maj 2024 Në ora: 09:29
Cyrihu është qyteti më i shtrenjtë për turistët në Evropë.

Sa kushton fluturimi, qëndrimi, ushqimi etj. në qytetet evropiane për dy persona? Kushdo që planifikon një udhëtim fundjave, duhet ta njohë këtë listë.

Krahasimi i çmimeve për një fundjavë: Për çfarë bëhet fjalë Një krahasim i çmimeve tregon se me cilat kosto duhet të përballesh për një fundjavë në çdo qytet.

Cyrihu është veçanërisht i shtrenjtë për hotelet dhe ushqimin.

Në Poloni, fundjava kushton gjysmën.

Cyrihu është qyteti më i shtrenjtë në botë. Në qytetin më të madh të Zvicrës jo vetëm që qiratë janë të larta, por edhe turistët nuk paguajnë askund në Evropë aq sa në Cyrih.

Image

Cyrihu kushton të paktën 1371 franga Një udhëtim fundjave në Cyrih kushton të paktën 1371 franga për dy persona, gjithçka e përfshirë (shih kutinë). Kjo është më shumë se dyfishi i qytetit më të lirë të Evropës, Krakov në Poloni, me 612 franga (shih galerinë e imazheve), siç tregon një analizë e ofruesit të ruajtjes së bagazheve Stasher.

Si funksionon krahasimi i çmimeve Stasher analizoi çmimet për një udhëtim fundjave nga 21 deri më 24 qershor 2024 me të dhëna për 47 qytete evropiane nga Hotels.com (çmimet e hoteleve), Kayak.co.uk (çmimet e fluturimeve) dhe Numbeo.com (çmimet e restoranteve, ushqimeve dhe transportit publik). Përfshihen një fluturim i lirë nga Mbretëria e Bashkuar dhe kthimi, kostoja mesatare e hotelit për dy netë, një vakt mesatar dhe çmimet e transportit publik, secili për dy persona.

Një dhomë hoteli në Cyrih kushton mesatarisht 407 franga për natë për dy persona. Ky është çmimi i dytë më i lartë në krahasim. Vetëm në Edinburg (Skoci) çmimet janë pak më të larta me 426 franga. Fluturimi vajtje-ardhje nga Anglia në Cyrih është me një mesatare prej 270 frangash në mes të fushës.

Image

Cyrihu dhe Gjeneva janë më të shtrenjtat për ushqim. Një menu e lirë për dy kushton rreth 30 franga dhe 142 franga për dy menu në një restorant të klasës mesatare. Edhe ushqimi në McDonald's është më i lartë se askund tjetër me 19 franga në Cyrih.

Në Gjenevë, një menu në McDonald's është të paktën 50 cent më lirë. Gjeneva është gjithashtu qyteti i pestë më i shtrenjtë për një udhëtim fundjave me 1334 franga.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat