Zbulimi i lidhjes jashtëmartesore: procesi gjyqësor për vrasjen e shqiptares në Bergdietikon shpalos detaje të reja

Zvicra

Zbulimi i lidhjes jashtëmartesore: procesi gjyqësor për vrasjen e shqiptares në Bergdietikon shpalos detaje të reja

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 19:05
Shqiponja I. 41) dhe Afrim T. (49)

Sot u mbajt gjykimi për një burrë 49-vjeçar, shqiptar nga Maqedonia e Veriut, i akuzuar për vrasjen e gruas së tij 41-vjeçare, shqiptare nga Kosova. Procesi gjyqësor, që po zhvillohet në ambientet e Policisë të Aargaut në Schafisheim për arsye hapësinore, ka shpalosur detaje të reja tronditëse.

I Akuzuari: Një burrë 49-vjeçar, shqiptar nga Maqedonia e Veriut, akuzohet për vrasjen e gruas së tij 41-vjeçare, shqiptare nga Kosova, në shtator 2022.

Ngjarja

Në shtator të vitit 2022, një burrë 49-vjeçar vrau gruan e tij 41-vjeçare duke e mbytur në banjë. Burri pretendoi se ishte një vetëvrasje, duke hedhur një tharëse flokësh në ujë për të krijuar këtë përshtypje. Policia fillimisht e besoi këtë version, por autopsia zbuloi se gruaja ishte mbytur dhe nuk kishte vdekur nga një goditje elektrike.

Detaje nga gjyqi

Motivi i krimit: Xhelozia dhe interesat financiare. Burri kishte dyshime se gruaja e tij kishte një lidhje jashtëmartesore, e cila u konfirmua nga fotot intime që ai gjeti në telefonin e saj natën e ngjarjes. Ai e mbajti nën kontroll gruan përmes instalimeve në telefonin e saj për të ndjekur vendndodhjen e saj.

Zbulimet e gjyqtarit: Gruaja kishte treguar haptazi për lidhjen e saj me një tjetër burrë, dhe kishte planifikuar të merrte një apartament për vete për të shpëtuar nga kontrolli i të shoqit.

Reagimi i të akuzuarit: Burri, pasi zbuloi fotot intime, pati një përplasje fizike me gruan në banjë, duke e mbytur atë në ujë.

Image
Në këtë shtëpi të bukur familjare ndodhi akti i tmerrshëm.

Pasojat financiare: Burri do të përfitonte 1 milion franga zvicerane nga sigurimi në rast se vetëvrasja e gruas do të konfirmohej. Ai gjithashtu kishte planifikuar të fitonte 800,000 franga nga marrëveshja martesore dhe trashëgimia.

Sjellja pas krimit: Pas vrasjes, burri u përpoq të fshihte gjurmët e tij duke bërë pagesa online në mënyrë të qetë dhe duke pretenduar se gjithçka ishte normale.

Deklaratat e palëve

Avokati i familjes së viktimës: Ai argumentoi se burri kishte vepruar me vetëdije dhe qëllim për të vrarë gruan e tij, dhe kërkoi dënim me 18 vjet burgim.

Prokurori: Theksoi se vrasja ishte e planifikuar dhe burri kishte vepruar me gjakftohtësi.

Burri: Deklaroi se nuk kishte ndërmend ta vriste gruan me vetëdije, por veproi nën ndikimin e emocioneve të forta dhe ndjeu keqardhje për veprimet e tij.

Përfundimi i gjykimit

Gjykata e Qarkut Baden shqyrtoi të gjitha dëshmitë dhe do të shpallë vendimin përfundimtar të premten. Burri rrezikon një dënim të gjatë për veprimet e tij dhe për përpjekjen për të fshehur të vërtetën rreth vrasjes së gruas së tij.

Image
Gjykata e Qarkut Lenzburg (për arsye hapësinore, seanca zhvillohet në ambientet e Policisë Kantore të Aargaut në Schafisheim)

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat