Në Cyrih bie shi nga qielli prej 24,000 frangash

Zvicra

Në Cyrih bie shi nga qielli prej 24,000 frangash

Më: 12 maj 2024 Në ora: 01:14
Shi parash në liqen

Në Cyrih, vizitorët në Chinawiese mund të gëzohen për para që bien nga qielli. Pas kësaj veprimtarie qëndron një Tiktoker.

Kjo ndodh vetëm në Cyrih. Të shtunën, mbi Chinawiese pranë liqenit të Cyrihut, para bien nga qielli. Një dron lëshon gjithsej 24’000 franga në kartëmonedha dhjetë-frangëshe. Kjo për gëzimin e shumë njerëzve që duan të shijojnë diellin pranë ujit atë pasdite.

Veprimtaria është iniciuar dhe planifikuar nga një Tiktoker, shkruan "20 Minuten". "Emri im është Oracle, dhe të shtunën, më 11 Maj, do të bjerë para mbi Chinawiese të Cyrihut. Nuk e beson? Atëherë qëndro në shtëpi. Për të gjithë të tjerët: Fat të mirë në Chinawiese," thotë Tiktokeri në një video.

"Unë isha atje sot nga ora 16," raporton një lexues-reporter i Blick. "Pastaj pashë njerëz që vraponin. Një burrë me maskë të artë bëri një njoftim me megafon: ‹Qëndroni të qetë dhe keni durim!› Pastaj erdhi një dron i madh që lëshoi para. Unë arrita të marr 70 franga."

Për shkak të njoftimit, shumë njerëz u mblodhën në Chinawiese. Gjatë rreshjes së parave, ka pasur edhe të lënduar. Këtë mund ta konfirmojë lexues-reporteri i Blick. "Të gjithë u hodhën për paratë. Njerëzit bërtitën. U hodha në tokë. Edhe ambulanca ishte në vendngjarje."

Policia e qytetit të Cyrihut konfirmon për "20 Minuten" një operacion në Chinawiese. (mam)

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat