Edhe kryeqyteti olimpik, Lozana së shpejti me shtatoren e Shenjtores “Nëna Tereza” - Bota Sot
Edhe kryeqyteti olimpik, Lozana së shpejti me shtatoren e Shenjtores “Nëna Tereza”

Zvicra

Edhe kryeqyteti olimpik, Lozana së shpejti me shtatoren e Shenjtores “Nëna Tereza”

Nga: Nexhat HAZIRI Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 16:38
Lozanë, vendi ku do të vendoset shtatorja e Shenjtores “Nëna Tereza”

Lozana, e ndodhur përkatësisht në kantonin Vo (Vaud) të Zvicrës, është kryeqendra e Lojërave Olimpike, që njihet edhe si  Kryeqyteti Olimpik, ku e ka selinë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, ku ndodhet edhe  Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit Sportiv, së shejti do të bekohet edhe me shtatorën e shenjtores  “Nënë Tereza”, fal punës së palodhëshme të komunitetit shqiptar në këtë qytet,  sidomos nga veprimtarët  dhe këshilli i përbër nga Ibrahim Syla, veprimtar i kahmotshëm si dhe ish deputet i Kuvendit të Kosovës, së legjislaturës së viteve ’90; Gjergj Prenkoçaj,kryetar i LAPSH për qytetin e Morzhës, veprimtari prof.Sabri Alidema, veprimtari dhe muzicienti Cen Kabashi, si dhe veprimtarja dhe poetja Fatime Kalimashi.

Për realizimin e këtij projekti, pra  vendosjen e shtatorës së Shenjtores “Nënë Tereza” tashmë kanë filluar edhe punimet për ngritej e bazamentit në të cilën do të vendoset shtatorja e “Shën Terezës” në Bellevaux Lausanne, n? oborrin e kish?s Église St Amedee Rte de Pavement 97 Lausanne,e cila pritet të përurohet në pjesën e parë të këtij viti që përkon edhe më jubileun e dhjetvjetorit të pavarësisë së Kosovës. Lidhur më këtë projekt dhe punët në vazhdimësi që po bëhen këto ditë për realizimin e tij, ideatori dhe inicuesi i këtij projekti Gjergj Prenkoçaj, për të përditshmën “Bota Sot”ka deklaruar se: “Tashmë kanë filluar punimet  intensive për realizimin e projektit dhe shpresoj  që mbrenda 2 muajve, do ti kryejmë të gjitha pun?t rrethë ndertimit të pjesë së vrazhdë të bazamentit ku do të vendoset shtatorja po ashtu edhe obligimet administrative, si edhe të gjitha përgaditjet për ditën përurimin e shtatorës së “Shën Terezes”  që besoj se do të jetë një ditë e madhe festive dhe gjithsesi e krenarisë kmbëtare për shqiptarët, por edhe një prani e fuqishme e frymës së dashurisë dhe humanizmit të “Shën Terezës”për të gjithë njerëzit në qytetin e Loanës dhe më gjërë.

Po ashtu z. Prenkoçaj ka shfrytzuar rastin që përmes gazetës “Bota Sot”në emër të këshillit për reaizimin e projektit të ngritjes së shtatorës së “Shën Terezës” në qytetin e Lozanës, ka falenderuar të gjithë ata që kanë kontribuar në mënyra të ndryshme për realizim e këtij projekti kombëtar siç e quan ai. Ndërsa për datën dhe çështjet e tjera që kanë të bëjnë me perurim dhe zbulimin e shtatorës së “Shën Terezes”,z. Prenkoçaj, ka thënë se për këto do të njoftohet opinion me kohë.

 Për fund, le ta kujtojmë një nga thënjet frymzuese  të  shenjtores shqiptare “ Gjithmonë kur takohemi me njëri-tjetrin le të buzëqeshim, buzëqeshja është fillimi i çdo dashurie” . Pra, le të jetë kjo thënje mesazh paqeje e dashurie që do ta përqon shtatorja e “Shën Terezës” në Lozanë, për të gjithë njerëzit pamarrëparasyshë, nacionalitetin, besimin, racën, gjuhën.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test